Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα: Σουάρες και Λεμάρ πλήγωσαν τους “Μπλαουγκράνα”

Ο Λουίς Σουάρες και ο Λεμάρ οδήγησαν την Ατλέτικο Μαδρίτης στην επικράτηση επί της Μπαρτσελόνα

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Μπαρτσελόνα στο σπουδαίο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής στη La Liga και πήρε τη νίκη με 2-0 στο κατάμεστο, έπειτα από 1,5 χρόνο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”.

Ο Τομά Λεμάρ άνοιξε το σκορ έπειτα από ασίστ του Λουίς Σουάρες, με τους δύο παίκτες να αλλάζουν ρόλους για το 2-0 του Ουρουγουανού, που σκόραρε για πρώτη φορά κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Μόνο μία ομάδα κατάφερε να εκτελέσει το πλάνο της στο χορτάρι και αυτή ήταν η Ατλέτικο. Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι τα αμυντικά κενά των “μπλαουγκράνα” ήταν πολλά και ο Λεμάρ προειδοποίησε μόλις στο 8ο λεπτό. Όταν ο Γάλλος άρχισε τα “τρίγωνα” με τον ορεξάτο Ζοάο Φέλιξ και τον Σουάρες, ήρθε και το πρώτο γκολ στο 23ο λεπτό.

Το 2-0 της Ατλέτικο σημειώθηκε στο 44ο λεπτό. Η συνεργασία του Λεμάρ και του Φέλιξ με τον Σουάρες έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ουρουγουανό, που δεν συγχώρησε την πρώην ομάδα του. Η Μπαρτσελόνα έγινε το 31ο θύμα του στη La Liga και ο ίδιος πανηγύρισε αρχικά ζητώντας συγγνώμη από τους πρώην φιλάθλους του και στη συνέχεια κάνοντας χειρονομία… τηλεφώνου, απευθυνόμενος προφανώς στον Κούμαν, ο οποίος τον έδιωξε από την ομάδα με αυτόν τον τρόπο το καλοκαίρι του 2020.

Ένα τετ α τετ του Φιλίπε Κοουτίνιο στο 60′ θα μπορούσε να προσφέρει αγωνία στο παιχνίδι, όμως ο Γιαν Όμπλακ του είπε “όχι”. Αυτή ήταν η τελευταία συνεισφορά του Βραζιλιάνου που έδωσε τη θέση του στον Άνσου Φάτι (ανέτοιμος για πολύ χρόνο ακόμα), ενώ ο Σιμεόνε είχε στη “φαρέτρα” Γκριεζμάν και Άνχελ Κορέα, τους οποίους έβαλε αλλαγή. Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους και η Ατλέτικο επιβεβαίωσε ότι είναι ομάδα κορυφής, με τους “μπλαουγκράνα” να μείνουν αρκετά πίσω στη βαθμολογία, αν και με αγώνα λιγότερο.

Η Οσασούνα έβαλε… φρένο στην εξαιρετική Βαγιεκάνο, επικρατώντας 1-0 και έπιασε πεντάδα δείχνοντας ότι φέτος έχει ομάδα με υψηλές βλέψεις. Ο  Σάντσεθ 90+1’ πέτυχε το γκολ της νίκης, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στην 5η θέση και την ομάδα του Άντονι Ιραόλα να ακολουθεί πίσω της στην 6η.

Η Λεβάντε από την άλλη πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, αφού μετράει 3 ήττες και δυο ισοπαλίες και συνολικά 16 διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη. Αυτή την φορά ηττήθηκε από την Μαγιόρκα με 1-0 με γκολ του Μπάμπα στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μία ακόμη λευκή ισοπαλία στην έδρα της Κάντιθ, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Βαλένθια. Η Βαλένθια έφτασε τους 12 βαθμούς μετά απ’ το 0-0, ενώ η Κάντιθ πήγε στους 7, έχοντας μόλις μία νίκη μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Η Κάντιθ αποδεικνύεται… σκληρό καρύδι στην έδρα της.  Σε ένα ματς που ήταν αρκετά σκληρό και είχε αρκετές κάρτες. Οι ευκαιρίες εκατέρωθεν δεν έφεραν αποτέλεσμα, η ουσία έλειψε κι έτσι το 0-0 «σφράγισε» ακόμη ένα ματς στην έδρα της Κάντιθ.