Με το ένα πόδι στο Champions League η Ατλέτικο Μαδρίτης

Νίκη που οδηγεί στο Champions League πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Μπέτις, σε ένα ματς με τρία γκολ εκ των οποίων μέτρησε το ένα.

Την θέση της στο Champions League κλείδωσε η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με 1-0 της Μπέτις στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο” στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι “ροχιμπλάνκος” πέτυχαν ακόμα δύο γκολ, τα οποία ακυρώθηκαν μετά την χρήση του VAR. Με αυτή τη νίκη η Ατλέτικο έφτασε τους 66 βαθμούς στο +3 από την Σεβίλλη (με ματς λιγότερο).

Η τύχη δεν ήταν με το μέρος της Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ,όμως κανένα δεν μέτρησε. Ο Κορέα πέτυχε το πρώτο γκολ στο 23’ όμως με την χρήση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι του Γιορέντε στην αρχή της φάσης.

Οι ροχιμπλάνκος ήταν ανώτεροι σε όλο το πρώτο μέρος και πέτυχαν ακόμα ένα γκολ αυτή την φορά με τον Αλβάρο Μοράτα, όμως η φάση ξανά μετά από έλεγχο του VAR η φάση θεωρήθηκε ως μη γενομένη ως οφσάιντ του Ισπανού.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και αυτοί τις ευκαιρίες για να μπορέσουν να βρουν το γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα με το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει 0-0.

Καλύτερη ευκαιρία της Μπέτις ήταν στις καθυστερήσεις (45’+5’) με τον Μορόν να πιάνει ένα απίστευτο βολέ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο είχε το αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Ερμόσο στο 57’ με τον διαιτητή να του δείχνει απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο παιχνίδι.

Μετά την αποβολή η Μπέτις είχε κλείσει στα τερέν της την Ατλέτικο και στο 71’ ο Έμερσον επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από το πλάι της περιοχής αλλά η μπάλα βρέθηκε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Τρίτη και φαρμακερή, κόντρα στην ροή του αγώνα οι «ροχιμπλάνκος» ήταν αυτοί που βρήκαν το γκολ. Η μπάλα μετά από ένα φάουλ έφτασε στον Ντιέγκο Κόστα(74’), ο οποίος πήδηξε και σκόραρε με κεφαλιά στην δεξιά γωνία της εστίας. Μετά τον έλεγχο της φάσης στο VAR το γκολ μέτρησε κανονικά.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με την Ατλέτικο να κατοχυρώνει την νίκη.

Σκόρερ: 74’ Ντιέγκο Κόστα

Κίτρινες: Σάβιτς,/ Μπαραγκαν

Κόκκινες: Ερμόσο

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τριπιερ(42’ Αρίας), Σάβιτς, Ερμόσο, Λόντι, Κορέα(62’ Φελίπε), Παρτέι, Σαούλ(55’ Βιτόλο), Κόκε, Γιορέντε(55’ Καράσκο), Μοράτα(56’ Ντιέγκο Κόστα)

Μπέτις: Μαρτίν, Μορένο(82’ Τέλο), Σίντνεϊ, Μπάρτρα, Μπαραγκαν( 68’ Έμερσον), Γκουαρδαδο(43’ Πεντράθα), Καρβάλιο(70’ Σάντσες), Ροντρίγκεζ, Φεκίρ, Μορόν, Κανάλες