Συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα η Ατλέτικο Μαδρίτης

Μοράτα και Κόκε καθάρισαν για την Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε της Μαγιόρκα και διατηρήθηκε τρίτη.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ατλέτικο Μαδρίτης να επικρατήσει της Μαγιόρκα με 3-0 στι «Γουάντα Μετροπολιτανο» για την 34η αγωνιστική της La Liga.

Με αυτή τη νίκη η Ατλέτικο έφτασε τους 59 βαθμούς, ενώ η Μαγιόρκα δεν κατάφερε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παλιό καλό της εαυτό έδειξε η ομάδα της Μαδρίτης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, έχοντας τις περισσότερες ευκαιρίες στην αναμέτρηση και τελικά κατάφερε να ανοίξει και το σκορ πρώτη.

Στο 18’ οι ροχιμπλάνκος είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση με τον Καράσκο πήρε μια πάσα με ακρίβεια εκατοστού μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στην εξέδρα.

Ο Σεντλαρ ανέτρεψε στο 26’ τον Μοράτα στην περιοχή. Ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτι για την ομάδα Ατλέτικο Μαδρίτης αφού συνομίλησε με τον βοηθό, ο οποίος είχε δει την φάση από καλύτερη οπτική γωνία. Σε πρώτη φάση ο Μοράτα που ανάλαβε στην εκτέλεση δεν μπόρεσε να σκοράρει ωστόσο ι διαιτητής έδωσε επανάληψη με τον Ισπανό τελικά να βρίσκει δίχτυα από την άσπρη βούλα για το 1-0 (29’).

Λίγο πριν την ανάπαυλα (45’+5’) ο Μοράτα βρήκε ξανά δίχτυα από κοντινή απόσταση σημειώνοντας το 2-0. Ο Γιορέντε γύρισε έξυπνα στην περιοχή βρήκε τον Ισπανό ακριβώς μπροστά στην εστία, και αυτός έστειλε τη μπάλα εύκολα στην κάτω αριστερή γωνία. Ο Αλβάρο Μοράτα έφτασε τα 11 γκολ και είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ενδιαφέρον του αγώνα έπεσε με την Μαγιόρκα να μην μπορεί να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα να μειώσει και να επαναφέρει το ενδιαφέρον. Οι ροχιμπλάνκος είχαν κρατήσει απόλυτα μακριά την Μαγιόρκα από την εστία του Γιαν Όμπλακ.

Η πρώτη καλή στιγμή που απείλησε στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ντιέγκο Σιμόνε ήταν στο 78’ με τον Λόντι, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από τα δοκάρια.

Τελικά οι γήπεδο πέτυχαν και τρίτο γκολ και καθάρισαν το ματς με σκόρερ τον Κόκε στο 79’. Μετά από ένα μπλέξιμο μπροστά από το τέρμα ο Κόκε κέρδισε την μπάλα, έκανα το δυνατό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα, με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αντιδράσει.

Σκόρερ: 29’(πεν), 45’+5’ Μοράτα, 79’ Κόκε

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τριπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Σάντσεθ(62’ Λόντι), Καράσκο (55’ Βιτόλο), Σαούλ (80′ Παρτέι), Γιορέντε, Κόκε, Φέλιξ (54’ Κορέα), Μοράτα (62’ Ντ. Κόστα)

Μαγιόρκα: Ρέινα, Γκαμεζ (69’ Σαστρ), Πόθο, Ράιγιο, Σέντλαρ, Τραϊκοφσκι (51’ Λάγκο), Φεμπας (57’ Σεβίγια), Μπάμπα, Ροντρίγκεζ, Κούμπο, Ερνάντεζ (70’ Άντμπον)