Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπέτις : Παράσταση για έναν ρόλο

Περίπατο έκανε η Ατλέτικο Μαδρίτης στο Μετροπολιτάνο επί της Μπέτις.

Για την 12η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε σπουδαίο τρίποντο με 3-0 επί της Μπέτις. Η νίκη αυτή έκανε τους Μαδριλένους να βλέπουν τετράδα.

Στα πρώτα τριάντα λεπτά του πρώτου μέρους η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε την κατοχή της μπάλας, και έκανε αρκετές επισκέψεις στην εστία του εξαιρετικού Μπράβο που αποσιώπησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, εκτός από το 26’ που νικήθηκε από τον Καράσκο. Πριν το γκολ του Βέλγου, η Μπέτις είχε απειλήσει τον Όμπλακ με τον Καρβάλιο χωρίς αποτέλεσμα. Στο 3’ ο Χιμένεθ με κεφαλιά δεν αιφνιδίασε τον Μπράβο. Στο 9’  Γκριεζμαν και Κορρέα δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μπράβο που ήταν για άλλη μια φορά σε ετοιμότητα. Στο 12’ το σουτ του Ντε Πολ μπλοκαρίστηκε σταθερά από τον Μπράβο. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μπράβο που πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

Στην επανάληψη οι «ροχιμπλάνκος» μπήκαν και απείλησαν πρώτοι με την κεφαλια του Σουαρεζ στο 46’, στο 50’ το τετ- α –τετ  του Καράσκο δεν απέφερε καρπούς. Για την Μπέτις που μέχρι τώρα τα πήγαινε εξαιρετικά στο πρωτάθλημα οι Καρβάλιο και Γ. Ζοσέ προσπάθησαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους όμως δεν τα κατάφεραν.

Στο 63’ η ομάδα του τιμωρημένου Σιμεόνε έκανε το 2-0 εξαιτίας του αυτογκολ του Πετσέλα. Στο 80’ Φέλιξ έκανε το τελικό 3-0.

Νωρίτερα η Καντίθ με την Μαγιόρκα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι νησιώτες προηγήθηκαν στο σκορ στο 29΄ με τον Μπαμπα, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα με το πέναλτι του Νεγρέδο.