ATP Finals: Απέκλεισε τον Μεντβέντεφ ο Τσιτσιπάς και τώρα “τελικός” με Ρούμπλεφ

Σε ένα συναρπαστικό ματς ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Μεντβέντεφ και τα παίζει όλα για όλα για την πρόκριση με τον Ρούμπλεφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-1 σετ (6-3, 6-7, 7-6) του Ντανίλ Μεντβέντεφ και επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης για τα ημιτελικά του ATP Finals.

Την Παρασκευή (18/11) Τσιτσιπάς και Ρούμπλεφ θα παίξουν για τη 2η θέση, με τον Τζόκοβιτς να έχει εξασφαλισμένη την 1η θέση και τον Μεντβέντεφ να μην έχει πλέον καμία ελπίδα πρόκρισης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θέλει μία ακόμη στον τελευταίο αγώνα του ομίλου κόντρα στον Ρώσο τενίστα, για να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στα ημιτελικά

Αυτή ήταν η 61η νίκη στη σεζόν του Τσιτσιπά, που έχει περισσότερες από κάθε άλλον. Απέναντι στον Μεντβέντεφ ήταν η 4η σε 11 αναμετρήσεις (4-7) και η 4η στις 6 τελευταίες του αναμετρήσεις με τον Ρώσο. Επίσης ήταν η 2η συνεχόμενη για φέτος, 3 μήνες αφού τον κέρδισε σε ακόμα έναν συναρπαστικό αγώνα για τα ημιτελικά του Σινσινάτι.

Το 1ο σετ ο Τσιτσιπάς το κατέκτησε άνετα με 6-3, κάνοντας το 1-0. Στο δεύτερο σετ ο Μεντβέντεφ το κατέκτησε στο τάι μπρεικ μετά από ένα μεγάλο ράλι, νικώντας με 13-11 και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 3ο και πιο καθοριστικό σετ, αν και βρέθηκε πίσω με 3-5 γκέιμς, ο Έλληνας πρωταθλητής βρήκε τρόπο να επιστρέψει και να νικήσει στο τάι μπρέικ με 7-1.