ATP Finals: Αποκλείστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Εκτός ημιτελικών των ATP Finals έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά την ήττα από τον Αντρέι Ρούμπλεφ

Μετά από μια ώρα και 42 λεπτά παιχνιδιού, o Αντρέι Ρούμπλεφ κέρδισε με 1-2 σετ (3-6, 6-3, 6-2) τον Στέφανο Τσιτσιπά και πήρε τη 2η θέση του ομίλου και μαζί το 4ο εισιτήριο για τους ημιτελικούς του ΑΤΡ Finals.

Ο Ρώσος τενίστας παρότι βρέθηκε πίσω με 1-0, κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να κατακτήσει τα δύο επόμενα σετ, πετυχαίνοντας την ανατροπή και να πάρει το «εισιτήριο» για την τετράδα του τουρνουά. Για πρώτη φορά στην καριέρα του θα βρεθεί στους «4» των τελικών.

Ο Ρούμπλεφ στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρουντ, ενώ στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών θα αγωνιστούν οι Τζόκοβιτς-Φριτζ.

Αυτή ήταν η 5η νίκη του Ρούμπλεφ απέναντι στον Τσιτσιπά σε 11 αναμετρήσεις (5-6) και η 1η φέτος, μετά από 2 ήττες που είχε από τον Έλληνα παίκτη. Και οι τρεις φετινές αναμετρήσεις τους πάντως, χρειάστηκαν 3ο σετ για να βγάλουν νικητή.

Με νίκες επί των Μεντβέντεδ και Τσιτσιπά, ο Ρώσος τενίστας κέρδισε με το σπαθί του τη 2η θέση αυτού του ομίλου “φωτιά”, στον οποίο ήταν και ο Τζόκοβιτς, ο οποίος πήρε την 1η θέση, μένοντας αήττητος.