ATP Finals: Πρωταθλητής ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ

Για 2η φορά πρωταθλητής στο ATP Finals o Αλεξάντερ Ζβέρεφ, νικώντας στον τελικό τον Ντανίλ Μενβέντεφ

O Αλεξάντερ Ζβέρεφ εκθρόνισε τον Ντανίλ Μενβέντεφ από το ATP Finals, κερδίζοντάς τον με 2-0 σετ (6-4, 6-4) στον μεγάλο τελικό και αναδείχθηκε πρωταθλητής για 2η φορά στο σπουδαίο τουρνουά.

Μετά τη νίκη του επί του νο1, Νόβακ Τζόκοβιτς στα ημιτελικά, κέρδισε και στον τελικό το νο.2, Μεντεβέντεφ σε μόλις 75 λεπτά, έχοντας τρομερό σερβίς.

Ο Γερμανός τενίστας ολοκλήρωσε με τον ιδανικότερο τρόπο την φετινή χρονιά, στην οποία κέρδισε τους 2 πιο σημαντικούς τίτλους μετά από τα Grand Slams, το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες και το ATP Finals, ενώ κέρδισε ακόμα και δυο Masters 1000 τουρνουά, σε Μαδρίτη και Σινσινάτι.

Αυτός ήταν ο 6ος τίτλος του στη χρονιά, καθώς είχε κερδίσει και τα 500άρια σε Ακαπούλκο και Βιέννη. Συνολικά έφτασε τους 19 τίτλους καριέρας (19-9 σε τελικούς), ενώ είναι ο παίκτης με τις περισσότερες νίκες (59) και τους περισσότερους τίτλους (6) γι’ αυτή τη χρονιά στην ΑΤΡ.