Ο Ατρόμητος του Κάναντι νίκησε την ανέτοιμη ΑΕΚ

Ανέτοιμη εμφανίστηκε η ΑΕΚ και υπέστη την ήττα από τον Ατρόμητο που έδειξε αρκετά στοιχεία από τη φιλοσοφία του Νταμίρ Κάναντι.

Μία εβδομάδα πριν από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-2 από τον Ατρόμητο, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Ανέτοιμη εμφανίστηκε η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, αλλά είχε και αρκετές αλλαγές, δοκιμάζοντας παίκτες και συστήματα. Σε αντίθεση με τον Ατρόμητο που έδειξε πιο έτοιμος, δείχνοντας καλά στοιχεία επί εποχής και τακτικής Κάναντι.

Τα τέρματα των Περιστεριωτών σημείωσαν ο Ούμπιντες με πέναλτι και με το αυτογκόλ του Σβάρνα, ενώ η Ένωση είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Παουλίνιο.

Στο 16ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο, η μπάλα βρήκε στον Σβάρνα και κατέληξε στα δίχτυα, για το 0-1.

Στο 24′ ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, με την κεφαλιά του Μανούσου να βρίσκει το δοκάρι και στην επόμενη φάση η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στο 1-1, με την άμυνα των Περιστεριωτών να ευθύνεται, δείχνοντας αδράνεια, πο Λιβάγια βρήκε τον Παουλίνιο και αυτός νίκησε τον Γιαννιώτη, κάνοντας το 1-1. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ίδιος ο ρυθμός, καθώς οι αρκετές αλλαγές επηρέασαν τον αγώνα. Παρόλ’ αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν εκ νέου στο 58′, με τον Αθανασίου να κερδίζει το πέναλτι και ο Ούμπιντες που ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις, όμως η ομάδα του Κάναντι κρατούσε το υπέρ της προβάδισμα. Κυριότερος “εκφραστής” της στην επίθεση ήταν ο Αλμπάνης που ήταν αρκετά δραστήριος.

Ο Ατρόμητος στο τέλος έφτασε κοντά και σε ένα τρίτο τέρμα, όμως είδε για ακόμη μία φορά τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, μετά από κεφαλιά του Γιακουμάκη.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας (59′ Αθανασιάδης), Λάτσι (70′ Μαχαίρας), Οικονόμου (59′ Τσιγκρίνσκι), Σβάρνας (83′ Χνιντ), Λόπες (70′ Ινσούα), Παουλίνιο (59′ Μπακάκης), Σιμόες (70′ Μάνταλος), Κρίστιτσιτς (46′ Μπότος), Σαμπανάτζοβιτς (59′ Βέρντε), Λιβάγια (78′ Χριστόπουλος), Ολιβέιρα (46′ Αλμπάνης)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης (46′ Μανδάς), Γούτας (46′ Στρούγγης), Ρισβάνης, Γκάλο, Σάλομον (46′ Μπουσούλατζιτς), Νάτσος (46′ Ούμπιδες), Τομάσεβιτς (46′ Αθανασίου), Νταβιώτης (46′ Ραμπέλο), Μανούσος (46′ Γιακουμάκης), Αγκάγεφ (46′ Κιβρακίδης), Βέλλιος (46′ Κωτσόπουλος)