Ατρόμητος-ΠΑΟΚ: Έφυγαν με το διπλό οι Θεσσαλονικείς

Με τη νίκη από το Περιστέρι επί του Ατρομήτου έφυγε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-2 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, για την 3η αγωνιστική της Super League.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τον Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1΄), με τους Περιστεριώτες να ισοφαρίζουν στο 86΄ με πέναλτι ο Ουάρντα. Στο 90′ όμως ο Καμαρά έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στους πρωταθλητές Ελλάδος, πετυχαίνοντας το 3Χ3 στο πρωτάθλημα.

Ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων για τα πρώτα 20-25 λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την κλασική ευκαιρία.

Τα σουτ των Μίχορλ, Ουάρντα στο πρώτο δεκάλεπτο εξουδετέρωσε εύκολα ο Κοτάρσι, ενώ η προσπάθεια του Καρλίτος στο 19΄ κατέληξε σε άουτ. Από το σημείο εκείνο ο ΠΑΟΚ άρχισε σταδιακά να ανακάμπτει και να «παίρνει μέτρα» στο γήπεδο.

O ΠΑΟΚ στάθηκε τυχερός, καθώς προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου στην πρώτη του ευκαιρία, όταν ο Ζίβκοβιτς σούταρε πάνω στα σώματα των αμυντικών, όμως πήρε το «ριμπάουντ» και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Τη φάση δημιούργησε ο νεαρός Σορετίρε.

Στο δεύτερο μέρο μπήκε καλύτερα ο ΠΑΟΚ και στο 68′ σκόραρε με τον Ζίβκοβιτς, μετά από ωραία συνεργασία με τον Κωνσταντέλια, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για επιθετικό φάουλ.

Ο Ατρόμητος πίεζε για την ισοφάριση και κατάφερε να το πετύχει στο 86. Σε μία σέντρα του Ουάρντα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ότο μέσα στην περιοχή. Διαιτητής και VAR συμφώνησαν και δόθηκε πέναλτι για τον Ατρόμητο. Ο Ουάρντα ευστόχησε, κάνοντας 1-1.

Ακριβώς με τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα (90′), ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Καμαρά με κεφαλιά έδωσε στον ΠΑΟΚ τη νίκη, για το τελικό 1-2.

Κίτρινες: Μπακού, Ουάρντα – Μπάμπα, Ότο, Ζίβκοβιτς, Τισουντάλι

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Μούντες, Μπόρσον, Τσακμάκης, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Γκονζάλες (66΄ Φαν Βέερτ), Μπακού (74΄ Γιουμπιτάνα), Μίχορλ, Ουάρντα, Καρλίτος (66΄ Βρακάς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Οζντόεφ (73΄ Καμαρά), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (86΄ Ντεσπόντοφ), Σορετίρε (73΄ Μουργκ), Τσάλοφ (73΄ Τισουνταλί).