Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα: Καθάρισαν με Κιάρτανσον οι Περιστεριώτες

Με ανατροπή και πρωταγωνιστή τον Κιάρτανσον, ο Ατρόμητος κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι.

O Ατρόμητος επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, για την 7η αγωνιστική της Super League 1.

Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με τον Παντελάκη στο 63′, αλλά η ομάδα του Περιστερίου με τον Κιάρτανσον (75′, 86′) πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Πρώτο εντός έδρας τρίποντο για τους Περιστεριώτες που έφτασαν τους 11β, ενώ η ομάδα του ΠΑΣ παρέμεινε στους 4β.

O αγώνας:

Oι Περιστεριώτες ξεκίνησαν καλύτερα από τον ΠΑΣ και έψαξαν το γρήγορο γκολ. Είχαν δύο καλές στιγμές στο 11′ με τον Ρομπάιγ και στο 14′ με τον Έντερ, όμως τα σουτ πέρασαν λίγο έξω από το τέρμα του Σούλη.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν απείλησαν τις αντίπαλες εστίες, καθώς δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Κακό ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες.

Στο 42′ λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν. Ο Ροσέρο βρέθηκε από τα αριστερά, μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε σωτήρια, κρατώντας το μηδέν. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο και έκλεισε στα καρέ τους τους Γιαννιώτες, οι οποίοι προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να επιτεθούν.

Στο 63′ ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Γιαννιώτη, κάνοντας το 0-1.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 75′ με τον Κιάρτανσον (1-1). Μετά από σέντρα του Μουνίθ, ο Τζαβίδας αλλαξε πορεία στη μπάλα και στο δεύτερο δοκάρι βρέθηκε ο Κιάρτανσον, ο οποίος με το κεφάλι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι Περιστεριώτες πίεσαν για το γκολ της ανατροπής και το κατάφεραν στο 86′ μετά από σέντρα του Κεσχρίντα από τα δεξιά, ο Κιάρτανσον με πλασέ από κοντά, πέτυχε το 2-1, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Κλωναρίδης, Ντε Μποκ, Κιάρτανσον, Έρλινγκμαρκ – Κιάκος

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Μαυρομμάτης, Χατζησαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Κούεν (60′ Μουνίθ), Φριντζόνσον (60′ Έρλινγκμαρκ), Κλωναρίδης (73′ Τζαβίδας), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (90+2′ Τζοβάρας)

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Σούλης, Σόρια (88′ Μέντες), Εραμούσπε, Παντελάκης, Ποζνάνσκι, Καραχάλιος, Τζίμας, Μπιλμπάο, Ροσέρο, Κιάκος (81′ Μπαγκαλιάνης), Σταματελόπουλος (12′ Μπάλαν)