Ατρόμητος- Βόλος: Τέλος η αγγαρεία – ιδανική αυλαία για Ούμπιντες

Τέλος η φετινή αγγαρεία του Ατρομήτου, που νίκησε τον Βόλο στον αποχαιρετιστήριο αγώνα του Χαβιέ Ούμπιντες

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 1-0 του Βόλου στο Περιστέρι, για την 7η και τελευταία αγωνιστική των play out της Σούπερ λιγκ 1.

Το τέρμα των νικητών πέτυχε στο 62′ με το πέναλτι του Ούμπιντες. Tελευταίος αγώνας για τον αρχηγό των Περιστεριωτών, ο οποίος αποσύρθηκε από την ενεργό δράση σε ηλικία 39 ετών. Από τη νέα σεζόν θα αναλάβει πόστο στην ομάδα του Περιστερίου.

O αγώνας:

Καλός ρυθμός στο πρώτο 20λεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά, καθώς δεν έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Η καλύτερη ευκαιρία άνηκε στον Ατρόμητο στο 8ο λεπτό, με την κεφαλιά του Γιακουμάκη από την σέντρα του Αθανασίου, που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στην συνέχεια δεν είχε κάποια αξιόλογη φάση από καμία ομάδα, με το θέαμα να είναι κακό, με τον ρυθμό να πέφτει,  σε σχέση με την αρχή του αγώνα και να είναι ισορροπημένος. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στον Βόλο, όταν στο 48′ ο Μπαριέντος με συρτό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο 56′ ο Ατρόμητος απάντησε στις ευκαιρίες, ο Ενσικουλού από τα αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Ραμπέγιο να βρίσκεται ανενόχλητος στην μικρή περιοχή, αλλά αιφνιδιάστηκε και στη βιασύνη του, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 62′ οι Περιστεριώτες κέρδισαν πέναλτι, μετά από χέρι του Γκρίλο. Ο Ούμπιντες ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι χτύπησαν σε αρκετές αντπιθέσεις, αλλά δεν σκόραραν κάποιο άλλο τέρμα.

Στο 90′ έγινε αλλαγή ο Ούμπιντες, ο οποίο γνώρισε την αποθέωση από όσους υπήρχαν στο γήπεδο. Το 1-0΄ηταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Σάλομον – Γκρίλο

Ατρόμητος (Παντελίδης): Γιαννιώτης, Γούτας, Στρούγγης, Αθανασίου΄(82′ Γκαλβάο), Νταβιώτης (69 Νάτσος), Ούμπιντες (90′ Οικονομίδης), Σάλομον, Γιακουμάκης, Ενσικουλού (69′ Χριστοδουλόπουλος), Ραμπέγιο (69′ Μουνίθ), Μανούσος

Βόλος (Μπρατσος): Παπαδόπουλος, Τσοκάνης, Μήτογλου, Γκρίλο, Ντεντάκης (58′ Κρητικός), Φεράρι, Μπαριέντος, Κιάκος (46′ Ριένστρα), Λογαράς (63′ Τέκιο), Μπαρτόλο, Μπουένο