«Ατσαλένιος» ο Άρης μακριά από το σπίτι του

Αήττητοι συνεχίζουν οι «κιτρινόμαυροι» στους εκτός έδρας αγώνες τους

Τι και αν έπαιζε με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο λόγω της αποβολής του Λίντσεϊ Ρόουζ. Τι και αν έχανε 2-0 με γκολ που πέτυχαν ο Γιώργος Μανούσος και ο Χουάν Μουνίθ.

Ο Άρης το βράδυ του Σαββάτου (5/12) πραγματοποίησε ένα «ηρωικό» comeback με πρωταγωνιστές τους Έργκους Κάτσε και Λούκας Σάσα που είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να φύγουν με την ισοπαλία από το Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου σε αγώνα που έγινε για τη 10η αγωνιστική της Super League 1.

Το σύνολο του Άκη Μάντζιου συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία, μένοντας αήττητο για πέμπτο συνεχόμενο ματς μακριά από το «Κλεάνθης Βικελίδης» χωρίς να γευτεί την πικρία μιας ήττας παρά μόνο εκείνη που έχει από τον Ολυμπιακό στο γήπεδό του στα τέλη του Νοεμβρίου.

Το αξιοσημείωτο γεγονός για τους «κιτρινόμαυρους» είναι πως έχουν καταφέρει στους μέχρι στιγμής πέντε εκτός έδρας αγώνες τους να πανηγυρίσουν 13 από τους 15 διαθέσιμους βαθμούς που μπορούσαν να διεκδικήσουν, έχοντας τέσσερις νίκες (ΝΠΣ Βόλος, Παναθηναϊκός, Παναιτωλικός, ΑΕΛ) και μία ισοπαλία (Ατρόμητος) με συγκομιδή τερμάτων 8-2 υπέρ τους.

Σε αυτή την περίπτωση το επίτευγμα έχει μια σημαντική αξία, καθώς στους περσινούς αγώνες με τις αντίστοιχες ομάδες ο Άρης έφερε τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες με αρνητικό συντελεστή γκολ 5-2!