Άτυχη η Ρόμα, άξιζε την νίκη η Μπολόνια

Για την 22η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η  δυναμική Ρόμα μοιράστηκε βαθμούς  (1-1) στο Ολίμπικο κόντρα στην Μίλαν η οποία είχε τον καταπληκτικό Ντοναρούμα σε καλή μέρα. Ενώ η έτερη ομάδα του Μιλάνο, η Ίντερ δεν τα κατάφερε από την καλύτερη Μπολόνια με την θέση του Σπαλέττι να τρέμει.

Ρόμα-Μίλαν 1-1

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρόμα είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων έχοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ με τους Πελεγκρίνη και Τζέκο να είναι άστοχοι στα πρώτα λεπτά. Ο Σούσο στο 10΄ προσπάθησε να απειλήσει τον Όλσεν, αλλά το σουτ του Ισπανού ήταν απελπιστικά άουτ. Στο 26΄οι «ροσονέρι» στην μοναδική σοβαρή τελική προσπάθεια  προηγήθηκαν με τον Πίατεκ  έπειτα από την πάσα του Πακετά .  Μετά τα γκολ οι Ρωμαίοι είχαν διάθεση να κάνουν φέρουν το ματς στα ίσια αλλά έπεφταν πάνω στον ανίκητο Ντοναρούμα.

Στην επανάληψη η Ρόμα μπήκε δυναμικά πετυχαίνοντας την ισοφάριση μόλις στα 25΄΄ του δευτέρου μέρους (46΄) με τον Ζανιόλο, οποίος νίκησε τον μέχρι στίμης ανίκητο Ντοναρούμα.  Όσο περνούσαν τα λεπτά η Ρόμα έφτανε κοντά στην πηγή αλλά δεν μπορούσαν να πιουν νερό καθως ο Ιταλός κίπερ των «ροσονέρι» ήταν παρόν.  Η Μίλαν η οποία ήταν νευρική δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις τον Όλσεν. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Ίντερ- Μπολόνια 0-1

Η Μπολόνια του Σίνινα Μιχαΐλοβιτς μπήκε από τα πρώτα λεπτά τις αναμέτρησης δυναμικά κάνοντας το 1-0 στο 33΄με τον  Φεντερίκο Σανταντέρ, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα των «νερατζούρι».  Στην συνέχεια η Ίντερ προσπάθησε να απειλήσει αλλά το άγχος τους ήταν εμφανές για να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες σε γκολ.

Οι «ροσομπλού» πέτυχαν την πρώτη της νίκη μετά από 14 σερί ματς χωρίς νίκη. Η Ίντερ μείωσε ακόμη περισσότερο τις πιθανότητές της για την δεύτερη θέση  καθώς βρέθηκαν στο -11 από την Νάπολι.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Σάββατο 2 Φεβρουαρίου

Έμπολι – Κιέβο 2-2 (45+2′, 52′ Καπούτο / 31′ Τζακερίνι, 45+1′ Στεπίνσκι)

Νάπολι – Σαμπντόρια 3-0 (25′ Μίλικ, 26′ Ινσίνιε, 89′ πεν. Βέρντι)

Γιουβέντους – Πάρμα 3-3 (36′, 66′ Κριστιάνο Ρονάλντο, 62′ Ρουγκάνι – 65′ Μπαριλά, 74′, 93′ Ζερβινιό)