«Αυλαία» όπως της άξιζε

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε στην έδρα τούτε από τον ΠΑΣ Λαμία με 0-3 για την 30η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague ΣΟΥΡΩΤΗ.

Οι δύο πρώην ομάδες του Μπάμπη Τεννέ βρέθηκαν στο χορτάρι για ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογική σημασία, μιας και ο Απόλλωνας έχει υποβιβασθεί εδώ και καιρό και από την άλλη η Λαμία είχε «κλειδώσει» την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία.

Φοβερή εμφάνιση για την ομάδα της Λαμίας, της έκπληξης του πρωταθλήματος, η οποία σημείωσε την πρώτη της νίκη μέσα στη Ριζούπολη.

Σκόρερ του αγώνα για την Λαμία ήταν οι Μπαράλες, Μπερτόλιο και ο Οριουέλα με αυτογκόλ.

Ο Απόλλωνας ήθελε το γκολ, αλλά η Λαμία ήταν η μόνη που δημιουργούσε φάσεις.

Στο 13ο λεπτό ο Μπερτόλιο έβγαλε φοβερή κάθετη πάσα στον Καραμάνο, ο οποίος επιχείρησε ένα «σκαφτό», αλλά αστόχησε.

Η κυκλοφορία της μπάλας γινόταν μόνο από τους Πίτι και Μπερτόλιο, οι οποίοι ήταν οι πιο δραστήριοι για τους φιλοξενούμενους.

Δύο κλασικές ευκαιρίες έχασε η ομάδα της Φθιώτιδας στο 34’ και στο 38’. Ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε τη σέντρα στον Καραμάνο, ο οποίος αστόχησε εκ νέου και στη συνέχεια ο Αστράς μπλόκαρε το δυνατό σουτ του Πίτι.

Λευκή ισοπαλία (0-0) στο ημίχρονο στη Ριζούπολη.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης ο Βασιλαντωνόπουλος ανατράπηκε από τον Αστρά, κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαράλες, κάνοντας το 0-1 για την φιλοξενούμενη ομάδα.

Ευκαιρία είχε ο Απόλλωνας στο 55ο λεπτό του αγώνα με τον Ντ’ Ουρσό να κάνει το σουτ μετά από σπάσιμο στο ύψος του πέναλτι και τον Κατσικά να αποκρούει ενστικτωδώς στη δεξιά του γωνία.

Στο 62ο λεπτό του αγώνα ο Μπερτόλιο παίζοντας το ένα-δύο με τον Καραμάνο έκανε το 0-2 για την ομάδα της Λαμίας.

Η Φθιωτική ομάδα κυκλοφορούσε την μπάλα πολύ καλύτερα, έχοντας την ολοκληρωτική κυριαρχία του παιχνιδιού.

Από λάθος του Οριουέλα, στην προσπάθεια του να απομακρύνει, η Λαμία στο 70ο λεπτό πήρε το προβάδισμα με σκορ 0-3 (αυτογκόλ).

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά με πολλές αλλαγές και για τις δύο ομάδες.

Στην τελευταία αλλαγή της Λαμίας ο Βάντερσον έδωσε το περιβραχιώνιο στον Αναστασιάδη, μια όμορφη κίνηση από τον μπακ της Λαμίας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λευτέρης Βελέντζας): Αστράς, Κοντοές, Βαφέας, Ρώσση(63’ Ακόστα), Οριουέλα, Γκίνο, Ντούρσο, Βάρκας, Αγρόδημος, Γαρουφαλιάς(80’ Κοντογιαννόπουλος), Ναζλίδης(71’ Οικονομόπουλος)

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Κατσικάς, Βασιλαντωνόπουλος, Καρυπίδης(85’ Αναστασιάδης), Αντέτζο, Σκαρντοβέλι, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Πίτι, Καραμάνος, Μπερτόλιο(77’ Τομάς), Μπαράλες(71’ Ασσούμπρε)