Άξια κυπελλούχος Ισπανίας η Μπαρτσελόνα(vid)

Μετά από ένα επικό και μυθικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η Μπαρτσελόνα νίκησε με 94-93 τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας που διεξήχθη στη Μαδρίτη και στο «WiZink Center».

Την νίκη και το τρόπαιο στην Μπαρτσελόνα έδωσε ο Τόμιτς με ανάποδο Lay-up ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν κοκκινίσει το ταμπλό, αν και οι διαιτητές του αγώνα χρειάστηκε να συμβουλευτούν το instant replay και το αν η μπάλα είχε χτυπήσει πρώτα στο ταμπλό μετά την τάπα του Ράντολφ. Τελικά το κόψιμο ήταν αντικανονικό και η Μπάρτσα πήρε το προβάδισμα με 94-93 ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος. Ο Σέρχιο Γιούλ πήγε να γίνει ο ήρωας του αγώνα για τη Ρεάλ όμως το σούτ που επιχείρησε από το κέντρο του γηπέδου δεν βρήκε στόχο και έτσι το Copa Del Rey κατέληξε στα χέρια των παικτών του κόουτς Πέσιτς.

Βέβαια πριν φτάσουμε εκεί είχαν προηγηθεί μυθικά πράγματα καθώς με το σκορ στο 92-90 υπέρ της Μπαρτσελόνα οι διαιτητές “έκλεισαν τα μάτια” σε φάουλ του Ράντολφ πάνω στην Σίγκλετον την ώρα που ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού έβγαινε μόνος του στον αιφνιδιασμό. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κάρολ πετυχαίνει καλάθι με τους διαιτητές να του δίνουν λανθασμένα και φάουλ οδηγώντας τον στην γραμμή των βολών. Ο Ισπανός γκαρντ ήταν εύστοχος και έδωσε το προβάδισμα  με 93-92 στην ομάδα του. Την τελευταία λέξη του τελικού όμως την είπε ο Τόμιτς που έγραψε το 94-93 υπέρ της Μπαρτσελόνα και έδωσε στην ομάδα του το φετινό Copa Del Rey.

Ο Ερτέλ αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης έχοντας 22 πόντους με 6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές και 6 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε ο Βίκτορ Κλαβέρ και άλλους 14 πόντους ο Άντε Τόμιτς. Νωρίτερα, ο Σέρχιο Γιουλ είχε στείλει το ματς στην παράταση με Buzzer Beater και τον ίδιο να τελειώνει το ματς με 13 πόντους και 3/6 τρίποντα. Ο Καμπάτσο ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων με 19 πόντους ενώ είχε επίσης 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-35, 60-46, 77-77 (κ.δ.), 93-94