Αζάρ και Κέπα οδήγησαν την Τσέλσι στον τελικό

Το εισιτήριο για τον τελικό πήρε η Τσέλσι κόντρα στην Άιντραχτ στα πέναλτι με σκορ 4-3, καθώς στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες στο 1-1 στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο των ημιτελικών του Europa League, στο «Στάνφορντ Μπρίτζ».

Ο Εντεν Αζάρ ήταν αυτός που λύτρωσε τους μπλέ, όταν ευστόχησε το τελευταίο πέναλτι και οδήγησε την ομάδα τους στον τελικό του Αζερμπαϊτζάν στις 29 Μαϊου, στον Αγγλικό εμφύλιο κόντρα στην Άρσεναλ.

Οι «μπλε» με συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου παιχνιδιού στην Γερμανία, πέρασαν το εμπόδιο των «αετών» με συνολικό σκορ 2-2 (4-3 πεν.). Η Τσέλσι «τρέχει» ένα αήττητο σερί 16 αγώνων στο Europa League.

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό, με τους Λονδρέζους να είναι αυτοί που άνοιξαν το σκορ.

Η πρώτη φάση στο ματς ανήκε στην Άιντραχτ, ο Γιόβιτς κέρδισε την κεφαλιά από το κόρνερ του Ρόντε, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κέπα.

Ωστόσο εύκολη υπόθεση ήταν για τον Λοφτους Τσικ στο 28’ να ανοίξει το σκορ μετά την ασίστ του Αζάρ που εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία της Άιντραχτ και ο 23χρονος έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Τραπ για το 1-0.

Οι «αετοι» προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν το παραμικρό λάθος στην άμυνα της Τσέλσι, ώστε να απειλήσουν την εστία του Κεπα, χώρις όμως αποτέλεσμα. Στο 40’ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Τσέλσι, με το πλασέ του Γουίλιαν από το ύψος του πέναλτι, να καταλήγει κόρνερ, μετά την παρέμβαση του Ρόντε.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Άιντραχτ, καθώς ο Γιοβιτς στο 48’ συνεργάστηκε ωραία με τον Γκατσίνοβιτς, βγήκε τετ-α-τετ με τον Κεπα, έγραψε το 1-1 και έφερε το ματς στα ίσα για τους Γερμανούς. Μετά το γκολ η ομάδα του Σάρι έδειχνε αποσυντονισμένη, σε αντίθεση με την Άιντραχτ, η οποία είχε σταθεροποιήσει αρκετά το παιχνίδι της, προσπαθώντας να επιβληθεί.

Τα τελευταία λεπτά η Τσέλσι προσπαθούσε να βρει το γκολ που θα την έστελνε στον τελικό, θέλοντας να αποφύγει την παράταση και στο 88’ ο Ζιρού με δυνατό σουτ, στο όριο της μεγάλης περιοχής, απείλησε τον Τραπ που με διπλή προσπάθεια απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Το ισόπαλο σκορ (1-1) δεν ήταν αρκετό να αναδείξει τον νικητή για δεύτερη συνεχόμενη φορά, για τον τελικό της διοργάνωσης, με αποτέλεσμα να λύσουν τις διαφορές τους στην ημίωρη παράταση.

Στο 92’ ο Μπάρκλεϊ επιχείρησε το δυνατό σου εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τραπ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία άνηκε δικαιωματικά στους φιλοξενούμενους, στο 100′ ο Αλέρ έστειλε την μπάλα προς την εστία της Τσέλσι, όμως ο Νταβίντ Λουΐζ απομάκρυνε σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Ο Αλέρ προσπάθησε να απείλησε ξανά την εστία της Τσέλσι στο 105’ όταν πήρε την κεφαλιά, όμως πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Τζαπακόστα.

Ο Τζαπακοστα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Άιντραχτ, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο κιπερ της Φρανκφούρτης απομάκρυνε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η Τσέλσι βρήκε το γκολ με τον Αθπιλικουέτα, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ στον Κεπα.

Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν ούτε στην παράταση το νικητήριο γκολ και οδηγήθηκαν στα πέναλτι, οπου η Τσέλσι κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό στο Μπακού, όπου θα αντιμετωπίσει την Άρσεναλ.

Τσέλσι: Μπάρκλεϊ εύστοχος (1-1), Αθπιλικουέτα άστοχος (2-1), Ζορζίνιο εύστοχος (3-2), Νταβίντ Λουίζ εύστοχος (3-3), Αζάρ εύστοχος (4-3)

Άιντραχτ: Αλέρ εύστοχος (1-0), Γιοβιτς εύστοχος (2-1), Γουσμαν εύστοχος (3-1), Χίντερεγκερ άστοχος (3-2), Πασιέντζια άστοχος (3-3)

Σκόρερ: 28’ Λοφτους Τσικ / 48’ Γιοβιτς

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν(73’ Τσαπακοστα), Νταβίντ Λουίς, Έμερσον, Λόφτους-Τσικ(85’ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Γουίλιαν(60’ Πεδρο), Ζιρού(95’ Ιγκουαΐν), Αζάρ.

Άιντραχτ: Τραπ, Ντα Κόστα, Άμπραχαμ, Χίντερεγκερ, Φαλέτ, Χασέμπε, Ρόντε(70’ Γκουσμάν), Ρέμπιτς(90’+3’ Αλέ), Γκατσίνοβιτς(118’ Πασιέντζια), Κόστιτς, Γιόβιτς.