Εύκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Έιμπαρ στο Καμπ Νου, για την 19η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και επικράτησε με 3-0.

Στην αρχή, δεν έγιναν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο, η Μπαρτσελόνα αξιοποίησε τους διαδρόμους που βρήκε για να ανοίξει το σκορ.

Στο 19′, ο Σουάρες βρήκε χώρο στην άκρη της περιοχής και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, για το 1-0.

Λίγο πριν το ημίωρο η Έιμπαρ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά πέρασε ελάχιστα έξω. Το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι “Μπλαουγκράνα” διπλασίασαν τα τέρματα τους σε λιγότερο από 10 λεπτά.

Στο 53′ ο Μέσι έκανε με πολύ ωραίο τελείωμα, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 2-0.

Στο 59′, ο Ρομπέρτο έδωσε πάσα στον Σουάρες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, για το 3-0.

Η Έιμπαρ δεν κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει, παρά τις αλλαγές. Το 3-0 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: 44′ Σουάρες, 70’ Πικέ – 42′ Ενρίκ

Μπαρτσελόνα: τεν Στέγκεν, Άλμπα, Λενγκλέτ, Πικέ, Ρομπέρτο (Σεμέδο 83′), Άρθουρ (Ντεμπελέ 72′), Μπουσκέτς (Βιδάλ 66′), Ράκιτιτς, Κουτίνιο, Σουάρες, Μέσι

Έιμπαρ: Ριέσγκο, Πένα, Αρμπίγια, Μπίγκας, Κοτέ, Εσκαλάντε (Κόκε 77′), Ντιόπ, Ορεγιάνα, Τζόρνταν, Κουκουρέγια (Ντε Μπλάσις 64′), Ένρικ (Καρντόνα 83′)