Μπαρτσελόνα-Γρανάδα: Νέα γκέλα για Μπάρτσα – Έσωσε τον βαθμό ο Αραούχο

Νέα απώλεια βαθμών για τη Μπαρτσελόνα που γλίτωσε στο τέλος την ήττα από τη Γρανάδα

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Γρανάδα στο Καμπ Νοου, για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ντουάρτε και ενώ κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, στο 90’ ο Αραούχο με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Το συγκρότημα του Ρόναλντ Κούμαν, μετά το «χαστούκι» από την Μπάγερν στο Champions League (0-3), όχι μόνο δεν κατάφερε ν΄ αντιδράσει, αντίθετα, προβλημάτισε ακόμη περισσότερο με την εικόνα της ομάδας και πλέον ο Ολλανδός τεχνικός μόνο σίγουρος δεν θεωρείται στον πάγκο.

Μέχρι το 90΄ η Γρανάδα κρατούσε το πρώτο της «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να το πάρει κι έτσι με τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες στο ξεκίνημα της La Liga εξακολουθεί να… ψάχνεται.

Να σημειωθεί ότι ο μέσος όρος ηλικίας της ενδεκάδας που παρέταξε ο Κούμαν απέναντι στην Γρανάδα δεν ξεπερνούσε τα 24 έτη, με την τετράδα της άμυνας (Ντεστ, Αραούχο, Γκαρσία, Μπαλντέ) να άγγιζε τα 20 έτη.

Με τη λήξη του αγώνα, οι οπαδοί της Μπάρτσα στο γήπεδο αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες και τεχνική ηγεσία, με το κλίμα να βαραίνει όλο και περισσότερο.