Μπαρτσελόνα- Παναθηναϊκός: Ο Παναθηναϊκός άγγιξε την νίκη στη Βαρκελώνη, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες

Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη και σημαντική νίκη μέσα στη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα αλλά πλήρωσε την κακή πρώτη περίοδο που έκανε.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για την 14 αγωνιστική της ευρωλίγκας  από την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη με 74-68  και αν και είχε καλή εμφάνιση έχασε την ευκαιρία να φύγει από το “Παλάου Μπλάου Γκράνα” με ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Οι “Πράσινοι” έφτασαν και πάλι την αναμέτρηση στο σουτ(69-68 στο 38′) όμως αρχικά ο Μπέικον και στη συνέχεια ο Πονίτκα έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν από το τρίποντο και να δώσουν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, κάτι που έκανε όμως ο Σατοράνσκι με τον Τσέχο φόργουορντ να πετυχαίνει το πιο κρίσιμο καλάθι της αναμέτρησης βάζοντας τέλος στα όνειρα του Παναθηναϊκού για νίκη.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει στην πρώτη περίοδο με 28-12, ωστόσο με υπομονή, πείσμα, πάθος και με σωστη αμυντική λειτουργία κατάφερε ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά και έφερε την αναμέτρηση στο τέλος σε απόσταση ενός σουτ το οποίο δυστυχώς δεν ήρθε σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα που το βρήκε και σφράγισε υπερ της την αναμέτρηση.

Η νέα ήττα του Παναθηναϊκού, που ήταν και η 12η συνεχόμενη στη Βαρκελώνη, έριξε τους “Πράσινους” στο 6-8, ενώ η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στο 10-4.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε εκτός από το νωθρό του ξεκίνημα και την μεγάλη του αστοχία που είχε έξω από τη γραμμή των 6,75 με μόλις 4/28 τρίποντα με τον Μπέικον να έχει 0/7 με την Μπαρτσελόνα να είναι καλύτερη και στις τελικές πάσες 22 έναντι μόλις 13.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους και παίκτης κλειδί για την νίκη της Μπαρτσελόνα ήταν ο Σατοράνσκι με 13 πόντους (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) και με ένα κομβικό τρίποντο στο τέλος της αναμέτρησης.

Από την άλλη από τον Παναθηναϊκό ο Μπέικον είχε 19 πόντους αλλά με άσχημα ποσοστά, ο Παπαγιάννης είχε 13 και ο Γκουντάιτις 10. Στους αρνητικούς πρωταγωνιστές εξελίχθηκε για τους “Πράσινους” ο Λι που έμεινε στους 3 μόλις πόντους με άσχημα ποσοστά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Λάτισεβς, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 5 (1) , Βέσελι 15, Κάλινιτς 10 (2), Σατοράνσκι 13 (1), Λαπροβίτολα 9 (3), Χίγκινς 3 (1), Τόμπι, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 3 (1), Μίροτιτς 14 (4), Νάτζι 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 4, Λι 3 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 19, Πονίτκα 9, Γκουντάιτις 10.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 14/30 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 7/12 βολές, 28 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά – 3 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/40 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 18/22 βολές, 37 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη