Μπαρτζώκας: “Χάσαμε βολές, χάσαμε λέι-απ, πρέπει να βάλεις σουτ για να κερδίσεις τη Ρεάλ”

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στα λάθη της ομάδας του και στους λόγους τους οποίους η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την αναμέτρηση

Τη δεύτερη διαδοχική ήττα του στην Ευρωλίγκα υπέστη το βράδυ της Τρίτης (05/12) ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε στις λεπτομέρειες από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 77-71 στο κατάμεστο ΣΕΦ, για τη 12η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας, στάθηκε στις χαμένες βολές, αλλά και στα πολλά χαμένα λέι απ των «ερυθρόλευκων», τα οποία και έκριναν εν πολλοίς την εξέλιξη του αγώνα.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

Συγχαρητήρια στη Ρεάλ Μαδρίτης γι’ αυτή την νίκη και για όλη της την εικόνα και την απόδοση στη σεζόν. Το περιμέναμε ότι το ματς θα έχει αυτή τη μορφή, ότι οι λεπτομέρειες θα κρίνουν τον αγώνα. Δυστυχώς στο φινάλε όλα πήγαν εναντίον μας, αστοχήσαμε σε πέντε βολές, αστοχήσαμε σε ένα-δύο λέι-απ και στο τέλος το ποσοστό μας στο τρίποντο ήταν πολύ χαμηλό, κάτω από το 30%. Η Ρεάλ έχει παίκτες που προστατεύουν το καλάθι της και δημιουργούν μία ειδική κατάσταση.

Το αποτέλεσμα είναι κακό, έχουμε όμως αγώνα την Πέμπτη. Πραγματικά πιστεύω ότι η ομάδα παίζει καλά, χρειαζόμαστε κάποιες λεπτομέρειες για να επιστρέψουμε στα θετικά αποτελέσματα. Πρέπει να δουλέψουμε στις λεπτομέρειες, χάσαμε από τη Μονακό στις δύο τελευταίες κατοχές, χάσαμε και απόψε στις λεπτομέρειες. Αυτή είναι η κατάσταση. Πρέπει να είμαστε θετικοί και να κοιτάξουμε το επόμενο ματς.

Ο Μούσα έβαλε 4/4 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλε και μερικά δύσκολα σουτ. Έβαλε και ο Καμπάσο ένα κρίσιμο μετά από timeout. Το τρίποντο του Χεζόνια, όταν έχασε την ισορροπία του ο Παπανικολάου. Κι εμείς στην άλλη μεριά του γηπέδου χάσαμε βολές, χάσαμε λέι-απ, όπως αυτό του Μουστάφα Φαλ και πάρα πολλά ελεύθερα σουτ που μπορούσαμε να βάλουμε. Πρέπει να βάλεις σουτ για να κερδίσεις τη Ρεάλ Μαδρίτης. Εκτελέσαμε 33 τρίποντα, συχνά έχεις drive, αλλά το σκέφτεται, λες “που να πάω, πάνω στον Ταβάρες”. Και πέρυσι δεν ήταν τόσο καθοριστικός στα δύο πρώτα ματς, στο Final Four ήταν πάρα πολύ καλός.

Εμείς με βάση τα οικονομικά μας δεδομένα, με βάση το μπάτζετ, με βάση αυτά που μας έδινε η αγορά, κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε. Αν είχαμε τρία εκατομμύρια δεξιά κι αριστερά, πιθανό να είχαμε καλύτερο ρόστερ. Αυτή τη στιγμή, το ρόστερ μας είναι αυτό. Δεν θέλω να μπω σε συγκρίσεις, πόσο κάνει το ρόστερ της Ρεάλ, δεν θέλω να μπω σε άλλα δεδομένα, αυτή τη στιγμή όμως πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι.

Ξεκινήσαμε με όλα τα μειονεκτήματα του κόσμου, παίκτες έρχονται. Λέω λοιπόν το εξής: Πήραμε τρεις παίκτες μέσα στη χρονιά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις προσθήκες. Δεν υπάρχουν μαγικά, υπάρχουν κάποια δεδομένα με βάση τη λογική, υπάρχει και το συναίσθημα. Έχουμε έναν μαραθώνιο, έχουμε κερδίσει ό,τι τίτλο υπάρχει τα τελευταία δύο χρόνια. Ο κόσμος έχει εμπιστοσύνη στην ομάδα κι αυτό χρειαζόμαστε. Απόψε χάσαμε από την κορυφαία ομάδα της Ευρώπης στις λεπτομέρειες. Έχουμε καλή μέθοδο, το έχουμε αποδείξει. Όταν φορμαριστούμε, θα δώσουμε τα πάντα για να πετύχουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.

Αυτή τη στιγμή το ρόστερ μας μεγαλώνει. Θα μπουν και τρεις νέοι παίκτες, γύρισε ο ΜακΚίσικ, γύρισε ο Μιλουτίνοβ, πρέπει να κοιτάω τη μεγάλη εικόνα. Ο Παπανικολάου έκανε καλή δουλειά ως συνδετικός κρίκος σε άμυνα κι επίθεση κι αποφάσισα να τον βάλω στο τέσσερα στο φινάλε. Ο Πίτερς μπήκε λίγο πιο αργά στο παιχνίδι. Το ματς πήγε έτσι, ο Πίτερς έπαιξε 25 λεπτά, εξήγησα και στην ομάδα ότι δεν μπορούμε να παίζουμε όπως παίζαμε έως τώρα, 35 λεπτά. Έχω εμπιστοσύνη σε όλους. Αν είχαμε βάλει πέντε βολές και δύο λέι-απ, θα είχαμε κερδίσει το ματς. Όλοι κρίνουν από το αποτέλεσμα, ενώ εγώ παίρνω τις αποφάσεις κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Είχαμε πολύ χαμηλό ποσοστό, πρέπει να σουτάρεις καλά απέναντι στη Ρεάλ. Πρέπει να σουτάρεις κοντά στο 40% στο τρίποντο. Είχαμε πει ότι έπρεπε να κάνουμε ένα πολύ καλό παιχνίδι για να κερδίσουμε. Ήμασταν καλοί, είχαμε υπομονή στη μεταφορά της μπάλας από τη μία πλευρά στην άλλη. Μείναμε σε αυτό το παιχνίδι και βρήκαμε λύσεις, όμως κάποιες φορές το ένστικτο των παικτών και η διάθεσή τους να διακριθούν, τους οδηγεί σε λάθη. Κάποια σουτ μείωσαν την αυτοπεποίθησή μας.

Με τη Μονακό χάσαμε κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ. Απόψε ήταν οι βολές που χάσαμε ή ένα λέι-απ που έχασε ο Φαλ. Όσο δεν περνάς μπροστά… Το μομέντουμ είναι πολύ κρίσιμο, πάντα οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο. Αυτή τη στιγμή είναι εναντίον μας. Όλοι κερδίζουν κι όλοι χάνουν, ας δούμε τα αποτελέσματα. Χρειάζονται πάρα πολλά για να νικήσεις στη EuroLeague που είναι πάρα πολύ δύσκολη. Όλοι μπορούν να χάσουν παντού. Δείτε πώς έχασε η Ρεάλ το προηγούμενο ματς. Πρέπει να έχουμε υπομονή. Είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε από τους δυνατούς διεκδικητές της οκτάδας.

Γιατί δεν έπαιξε ο Πετρούσεβ; Κάποιος που έχει να παίξει δύο μήνες, δεν μπορεί ξαφνικά να παίξει σε ένα ματς Ευρωλίγκας, όσο ταλαντούχος κι αν είναι. Δυστυχώς πρέπει να είμαι η φωνή της λογικής, στο συναίσθημα που ο καθένας θέλει να έχει. Κάθε χρόνο η Ευρωλίγκα γίνεται όλο και πιο δύσκολη εξαιτίας της βελτίωσης των ομάδων. Και πέρυσι η πέμπτη από τη 12η ομάδα είχαν μία νίκη διαφορά”.