Μπάσκετ Γυναικών: Νικητής ο Ολυμπιακός στο “αιώνιο” ντέρμπι, με Ελευθερία Μοσχάτου στον τελικό του Κυπέλλου

Ολυμπιακός και Ελευθερία Μοσχάτου θα διεκδικήσουν το Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός και η Ελευθερία Μοσχάτου είναι οι ομάδες που προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ Γυναικών, καθώς νίκησαν Παναθηναϊκό και Χανιά αντίστοιχα στο Final 4 που διεξάγεται στο Κ.Γ. Κλαδισού των Χανίων.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 69-55 στο ντέρμπι των «αιωνίων» και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς ξεκίνησε με πολλά εκατέρωθεν λάθη και σκληρές άμυνες, γεγονός που κράτησε χαμηλά το σκορ (6-6, 6΄33΄΄), ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε και προηγήθηκε με το ισχνό 13-10.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διαφορετικό ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και πολύ γρήγορα ο δείκτης του σκορ ανέβηκε, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα με 21-17 (5΄55΄΄). Με το δίποντο της Νικολοπούλου η ομάδα του Πειραιά απέκτησε διψήφια διαφορά στο σκορ με 31-21 (18΄03΄΄). Με τον Παναθηναϊκό να μην έχει τις κατάλληλες απαντήσεις και μετά από ένα σερί 10-0 του Ολυμπιακού το ημίχρονο έκλεισε στο 37-21.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με δύο τρίποντα από τις δύο ομάδες, πρώτα της Φιτζέραλντ για τις «πράσινες» (37-24) και απάντησε η Σταμάτη για τις «κόκκινες» (40-24). Οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να ανατρέψουν το σκηνικό του αγώνα και τα κατάφεραν έως ένα βαθμό μειώνοντας σε 44-37 (26΄33΄΄). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια ελέγχοντας τα ριμπάουντ, γεγονός που του επέτρεψε να διατηρήσει και τον έλεγχο του σκορ (52-42, 29΄59΄΄).

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, γεγονός που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να διατηρήσει με μεγαλύτερη ευκολία τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (61-48, 35΄39΄΄) και να επικρατήσει με το τελικό 69-55.

Δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55

Διαιτητές: Κατραχούρας, Θεονάς, Χριστινάκης

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλαφ 7, Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 3(1), Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου 7, Σύρρα, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Διέλα 2, Βαμβακά 2, Βίτολα 15(1), Χάμπλιν 8.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 11, Φιτζέραλντ 14(3), Σταμάτη, Λύμουρα 7(1), Κωτούλα, Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 9, Κάζερ 2.

Νωρίτερα, η Ελευθερία Μοσχάτου επικράτησε με 71-61 του ΟΑ Χανίων. Το Μοσχάτο διαθέτοντας πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να βρίσκει απαντήσεις απέναντι στα μαχητικά Χανιά, τα οποία πλήρωσαν κάποιες άστοχες επιλογές σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα.

Με ένα σερί 9-0 η Ελευθερία Μοσχάτου προηγήθηκε 9-3 (3΄33΄΄), με τα Χανιά να βγάζουν αντίδραση και να μένουν κοντά στο σκορ (13-10, 5΄44΄΄). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το εύστοχο δίποντο της Χάρις (21-18), ενώ είχαν προηγηθεί δύο εύστοχα τρίποντα από την Παπαδάκη για τα Χανιά και από την Φεράρι για το Μοσχάτο.

Με επί μέρους σκορ 7-1 η Ελευθερία Μοσχάτου πήρε σημαντικό προβάδισμα με 28-19 (12΄21΄΄), όμως τα Χανιά βελτιώνοντας την αμυντική λειτουργία τους και ελέγχοντας καλύτερα τα ριμπάουντ μείωσαν σε 28-24 (15΄03΄΄). Το Μοσχάτο προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων με σκορ 41-31 (18΄31΄΄), ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε στο 43-33.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς τα Χανιά μπήκαν αποφασισμένα για την ανατροπή μειώνοντας σε 45-41 με τρίποντο της Παπαδάκη (22’07’’) και σε 47-43 (23΄23΄΄). Η Ελευθερία Μοσχάτου συνέχισε να βρίσκει λύσεις απέναντι στην πίεση που δέχονταν από την ομάδα της Κρήτης και ανέκτησε τη διψήφια διαφορά με τρίποντο της Θεοδωρομανωλάκη (57-45, 18΄31΄΄).

Με ένα σερί 8-0 τα Χανιά έβαλαν «φωτιά» στον αγώνα, καθώς ροκάνισαν την εις βάρος τους διαφορά και πλησίασαν στο σκορ με 57-55 (34΄04΄΄). Οι αθλήτριες του Μοσχάτου επέδειξαν παροιμιώδη ψυχραιμία και με ώριμες επιλογές ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα (64-59, 36΄58΄΄) και παρά το γεγονός ότι δεν δημιούργησαν ξανά διαφορά ασφαλείας, κατάφεραν να επικρατήσουν με το τελικό 71-61.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-33, 57-47, 71-61

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κωνσταντινίδου, Τσάνταλη

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 22, Νάτσκου, Φεράρι 3(1), Στεφανίδου, Σμιθ 14(1), Θεοδωρομανωλάκη 14(3), Τζέιμς 16(1), Τσέρου 2.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 1, Σαλιάι 2, Πάλινς 12, Παπαδάκη 15(3), Τσιχλάκη, Οικονομάκη 4, Ντέλιτς 13(1), Φάρρου, Χάρις 14.