Basket League: Άνετο 1-0 του Παναθηναϊκού επί του Περιστερίου

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς έκανε ο Παναθηναϊκός, νικώντας άνετα το Περιστέρι

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 101-57 το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των Playoffs της Basket League.

Η εξαιρετική άμυνα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι 32 ασίστ οδήγησαν τον Παναθηναϊκός σε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο Περιστέρι που έχασε νωρίς την επαφή με το σκορ. Όσοι παίκτες αγωνίστηκαν από τους γηπεδούχους πέτυχαν πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Λι με 15π. Από το Περιστέρι ο Φρανσίσκο τελείωσε το ματς με 15.

Επόμενη αναμέτρηση το Σάββατο (20/5-19:15, ΕΡΤ3) στο κλειστό «Ανδρεάς Παπανδρέου».

Με στόχο να βάλει τις βάσεις της επικράτησης από νωρίς, ο Παναθηναϊκός ήταν πιεστικός στην άμυνα κι επιθετικά στηρίχτηκε στον Αρτούρας Γκουντάιτις που εκτελούσε και δημιουργούσε. Οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά με 9-0 στο 3’ έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη προσπαθώντας να «χτίσουν» διψήφια διαφορά. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με επιθετική αιχμή τον Φρανσίσκο αλλά τα τρία φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο τον κράτησαν από νωρίς στον πάγκο και τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα (25-17).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με επιμέρους σκορ 14-6, ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (39-23) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε απόλυτα στο παρκέ, με συνέπεια να προηγηθεί με με 51-27 στο ημίχρονο, μετά το τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα.

Mε το… γκάζι πατημένο, οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά στους 33 (64-31) στο 24΄ και δεν επέτρεψαν στο Περιστέρι ν’ αντεπιτεθεί. Η απόσταση παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (75-45) ανάμεσα στις δύο ομάδες και οι δύο προπονητές μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής με το μυαλό στον δεύτερο ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 51-27, 75-45, 101-57

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 6, Λι 16 (4), Παπαγιάννης 7 (1), Μποχωρίδης 11 (1), Αγραβάνης 4 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 7, Σαμοντούροβ 2, Πονίτκα 13, Γκριγκόνις 14 (3), Μαντζούκας 9 (3), Γκουντάιτις 12.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 3, Φρανσίσκο 15, Φύτρος, Κόλεμαν 8 (2), Μωραΐτης 5 (1), Ραντάνοφ, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 7, Κασελάκης, Περσίδης 3 (1), Χάμερ 10 (1), Ζούγρης 4.