Basket League: Ασταμάτητος ο Κολοσσός, πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ

Ο Άρης ήταν το νέο θύμα του ασταμάτητου φέτος Κολοσσού Ρόδου, ενώ στο “Ιβανώφειο” σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ηρακλή.

Με δύο σημαντικές αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία για την 16η αγωνιστική της Basket League με τον Κολοσσό να επικρατεί του Άρη και τον ΠΑΟΚ να επικρατεί εκτός έδρας του Ηρακλή.

Κολοσσός Ρόδου-Άρης 77-64

Στη Ρόδο ο ασταμάτητος φέτος Κολοσσός νίκησε με 77-64 τον Άρη και συνεχίζει ακάθεκτος στο δρόμο για την τετράδα.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ανέβηκε στο 10-5 ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 6-9. Ο Κολοσσός νίκησε γιατί ήταν πιο ομαδικός από τον Άρη ενώ εκμεταλλεύτηκε και τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων.

Εξαιρετικό ροτέισον από τον προπονητή του Κολοσσού ο οποίος είδε όλους τους παίκτες του να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι με τον Μίλερ να πετυχαίνει 17 πόντους και να είναι ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Σταματόπουλος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-32, 58-52, 77-64

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροβ 14 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα), Γουίλιαμς 10 (2/3 δίποντα, 2/13 τρίποντα), Μίλερ 17 (7/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Χατζηδάκης 4, Ποτ 10 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 1, Μαργαρίτης 5 (11 ριμπάουντ), Φλόιντ 8 (2/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 2 (8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Κάουαν 24 (6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Καμάρας 9 (2), Νετζήπογλου 2, Χάνλαν 20 (3/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 8/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πουλιανίτης, Πετανίδης, Λόκετ 5, Κώττας 2

Ηρακλής-ΠΑΟΚ 73-84

Στο “Ιβανώφειο” σε ένα αρκετά επεισοδιακό παιχνίδι με πολλές διακοπές ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και νίκησε με 84-73 του Ηρακλή και πέτυχε την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του “Δικεφάλου” έχει πλέον ρεκόρ 7-7, ενώ ο Ηρακλής βούλιαξε ακόμα περισσότερο και έχει ρεκόρ 3-11.

Η αναμέτρηση άργησε να ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς στις εξέδρες βρέθηκε περισσότερος κόσμος από το επιτρεπτό όριο με αποτέλεσμα οι διαιτητές να μην συναινέσουν στην έναρξη του ημιχρόνου. Τελικά και ύστερα με παρέμβαση των υπευθύνων η κατάσταση εξομαλύνθηκε και ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε γιατί εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση με τη διακοπή και χάρις στην τελευταία περίοδο πήρε και διαφορά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Πιτσίλκας, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σκορδίλης 14 (6/8 δίποντα), Ρότεν 7 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Χένρι 13 (2), Φίλλιος 3 (1), Ντολεζάι 2, Γουντς, Σταμάτης 9 (2), Γκάρετ 15 (6/11 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Άμπρααμς, Παπαδάκης 10 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου, Ντιλέο 2, Μάντζαρης 5 (5 ασίστ), Τζόουνς 20 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 10 (2), Ρίβερς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λι 2, Γκριν 7 (2), Λοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές), Καμπερίδης, Τολιόπουλος 14 (4)