Basket League: “Break” της Λάρισας στη Ρόδο

«Έσπασε» την έδρα της Ρόδου η Λάρισα στα προημιτελικά της Basket League.

Με σπουδαίο «διπλό» της Λάρισας, άνοιξε η αυλαία της Α’ φάσης των πλέι οφ της Basket League. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πέρασε νικηφόρα με 71-63 από τη Ρόδο, απέναντι στον Κολοσσό και την προσεχή Τρίτη (24/5, 17:00) έχει την ευκαιρία στην έδρα της να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση (ημιτελικά), γράφοντας το 2-0 στη σειρά.

Η Λάρισα ενεργοποίησε την άμυνα της στον… επίλογο του αγώνα, περιόρισε τους γηπεδούχους στους 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο και με αυξημένη την παραγωγικότητα της, απάντησε με επιμέρους σκορ 21-10, σημειώνοντας την ανατροπή και φτάνοντας άνετα στο break. Καταλυτική η κυριαρχία των φιλοξενούμενους στα ριμπάουντ με 52 έναντι 32 του Κολοσσού, που τα… είχε με την αστοχία του από τα 6.75 (5/28).

Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» τον αγώνα στο 34΄, όταν προηγήθηκαν με 55-56, για να βρουν στη συνέχεια ρυθμό από τα 6.75 οι Κρουμπάλι και Ζάρας δίνοντας αέρα 10 πόντων στην ομάδα τους (59-69 στο 38΄). Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς μακρινό σουτ δεν είχε τύχη…

Ο Στέφαν Μούντι με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ οδήγησε την επίθεση της Λάρισας, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Ουσμάν Κρουμπάλι με νταμπλ νταμπλ (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 36-31, 53-50, 63-71

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ, Γουίλιαμς 11 (1), Μίλερ 9 (1), Τιλί 6, Ποτ 11 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Φλόιντ 9 (1), Σλαφτσάκης 6, Οικονομόπουλος.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 16 (1), Ζάρας 9 (1), Καράμπελας 2, Μάριτς 6, Μούντι 20 (4), Τσαϊρέλης 11, Γκριν, Παπαντωνίου, Μπερζίνς 7 (1).