Basket League: Διέλυσε τον Άρη ο ΠΑΟΚ, εύκολες νίκες για Προμηθέα και Ηρακλή

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο ντέρμπι κόντρα στον Άρη, ενώ με νίκες συνέχισαν και οι Ηρακλής και Προμηθέας.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο κλειστό της Πυλαίας με το επιβλητικό 96-64 του Άρη στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι γηπεδούχοι, όπως άλλωστε μαρτυράει και το τελικό σκορ, ήταν ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Άρη να αντιδράσει και με σύμμαχο την ενέργεια τους έφτασαν στην νίκη και στο 3-6 στη σεζόν. Από την άλλη ο Άρης υποχώρησε στο 4-5.

Η αναμέτρηση κρίθηκε απο πολύ νωρίς και συγκεκριμένα από το πρώτο μόλις δεκάλεπτο όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 29-6 βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην νίκη χάρις στα πολύ καλά του ποσοστά. Συγκεκριμένα η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σούταρε με 68% ποσοστό στα δίποντα, ενώ είχε 24 ασίστ για 11 λάθη, 44 πόντους στη ρακέτα και 31 από τους παγκίτες του.

Ντιλέο, Γιάνκοβιτς, Ογκμπέιντε ξεχώρισαν, με τον Μάντζαρη να ακολουθεί, την ώρα που πλην των Κάουαν – Κέλι, ουδείς μπορεί να νιώθει καλά για την προσπάθειά του από τον Άρη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-6, 54-26, 76-51, 96-64

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντιλέο 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ, 3 λάθη), Τζόουνς 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 4, Γκρίφιν, Μ. Καμπερίδης, Καμαριανός 4, Γ. Καμπερίδης 6 (2), Τολιόπουλος 7 (1), Ογκμπέιντε 10 (5/5 δίποντα)

ΑΡΗΣ (Καστρίτσης): Κάουαν 17 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Λόκετ, Γουίλιαμς 10 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάνλαν 12 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Κέλι 13 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζούστον 6, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης, Νετζήπογλου 6 (3/3 δίποντα), Κώττας

Ηρακλής-ΑΕΚ 86-74

Στο “Ιβανώφειο” ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και νίκησε την ΑΕΚ με 86-74 παίρνοντας μια βαθιά βαθμολογική ανάσα εν όψει συνέχειας.

Σοκαριστική στιγμή ήταν ο τραυματισμός του Αγκόλα ο οποίος διακομίσθηκε σε νοσοκομείο της περιοχής χωρίς ωστόσο να έχει κάτι σοβαρό.

Η αναμέτρηση ήταν βαριά κυρίως μετά και την απώλεια του Γέλοβατς με την ΑΕΚ να μην έχει συνέλθει ακόμα από το σοκ αυτό.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 30 λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ΑΕΚ να είναι καλύτερη στα σημεία. Στην τελευταία περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν με τους γηπεδούχους να βγάζουν ενέργεια και να φτάνουν τελικά στην νίκη και το ρόζ φύλλο.

Γάιος Σκορδίλης με 21 πόντους (10/12 δίποντα, 1/2 βολές) και Ράιαν Γούλριτζ με 17 ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, με τους Παππά (16 πόντοι), Γκρίφιν (17 πόντοι), Χάμερ (18 πόντοι) να παλεύουν μόνοι εναντίον όλων για την ΑΕΚ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 42-45, 69-62, 86-74

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης, Γκάρετ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 15 (5/7 δίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντάγκλας 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γούλριτζ 17 (5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σκορδίλης 21 (10/12 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Τέιλορ 6 (2), Παπαδάκης 2

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Ανγκόλα 6 (1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παππάς 16 (4), Γκρίφιν 17 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές), Χάμερ 18 (7/10 δίποντα, 4/7 βολές), Κολόμ 3 (1/9 σουτ), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 2, Μαυροειδής 2, Βαουλέτ

Προμηθέας Πάτρας-Λαύριο 79-71

Στην Πάτρα ο Προμηθέας, μετά από μια αναμέτρηση θρίλερ. νίκησε το Λαύριο με 79-71 και πέτυχε την 7η του νίκη στο πρωτάθλήμα την ίδια στιγμή που το Λαύριο υποχρεώθηκε στην 6η του ήττα.

Για να φτάσει η ομάδα του Ηλία Ζούρου όμως στην νίκη χρειάστηκε να επιστρέψει από το -16 και ροκανίζοντας σταδιακά τη διαφορά να προσπέρασει στο σκορ στην τρίτη περίοδο και να φτάσει εν τέλει στην νίκη και στους 2 βαθμούς.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός απέναντι στο Λαύριο, τελείωσε το ματς με double-double (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ), πήρε από το χέρι τον Προμηθέα και τον οδήγησε στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Κάρδαρης, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 37-43, 51-52, 79-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 23 (6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Σβαρτζ, Γκραντ 7 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 3 (1), Μάιλς 2, Χαντ 5 (10 ριμπάουντ), Αγραβάνης 24 (9/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκίκας 5 (1), Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 6 (2)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μουράτος 20 (6/6 δίποντα, 4 λάθη), Κακλαμανάκης 5 (7 ριμπάουντ), Περσίδης 6 (2), Γερομιχαλός 13 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Νικολαΐδης 5 (1), Σμιθ 8 (4 λάθη), Αμινού 2, Πιλάβιος, Γουίλιαμς, Βουλγαρόπουλος 2.