Basket League: Εύκολο βράδυ για την ΑΕΚ κόντρα στον Πανιώνιο

Νικηφόρα συνέχεια για την ΑΕΚ, η οποία νίκησε τον Πανιώνιο με 91-61 στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, για την 6η αγωνιστική της Basket league. Με αυτή τη νίκη, η “Ένωση” ανέβηκε στο 2-4.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία ενώ επιθετικά ήταν εξίσου καλοί με τον Χάρη Γιαννοπουλο να έχει 17 πόντους με 5/9 τρίποντα σε 25 λεπτά αγώνα. Πολύ καλός ήταν ως συνήθως ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για την ομάδα του Πανιώνιου ο Φώτης Λαμπρόπουλος ήταν ο κορυφαίος με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το σκορ για την ΑΕΚ άνοιξε ο Γιάνκοβιτς ενώ πολύ γρήγορα ισοφάρισε ο Πανιώνιος με τον Λαμπρόπουλο (2-2). Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια για να δώσει το προβάδισμα στην Ένωση ο Λανγκφορντ με τρίποντο (7-4). Το προβάδισμα της ΑΕΚ επέκτεινε με 2/3 βολές ο Γιάνκοβιτς. Την διαφορά αύξησε στο +8 ο Σαντ Ρος με τρίποντο από την γωνία (12-4). Ο Πανιώνιος μείωσε στους 5 με το τρίποντο του Σάμουελς (12-7). Η ομάδα του Πανιώνιου μείωσε στους 3, όμως η Ένωση με Λανγκφορντ και Γιάνκοβιτς αύξησε ξανά την διαφορά στους 6 (15-9). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στο +9, 50 δευτερα πριν την λήξη της περιόδου, για να μειώσει στους 8 με βολές ο Σαμουελς και να αυξήσει στους 10 ο Γκίκας (21-11). Η βολή του Σαντ Ρος και το γρήγορο καλάθι του Σλοτερ στο τέλος της περιόδου έκαναν το 24-11.

Η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στην δεύτερη περίοδο σκοράροντας 5 σερί πόντους από τον Τολιόπουλο και τον Γιαννόπουλο (29-11). Η διαφορά έφτασε στους 20 με το τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου (32-12). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε το χαιλαιτ του αγώνα με ένα θεαματικό κάρφωμα στα 8 λεπτά της περιόδου. Σε αυτό το σημείο η ΑΕΚ είχε 18-4 επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο. Ο Πανιώνιος έτρεξε ένα σερί 7-0 για να απαντήσει στο συνεχές σκοράρισμα της Ένωσης για το 37-22. Η ΑΕΚ είχε 3 σερί επιθέσεις όπου σκόραρε με τρίποντα με τον Χάρη Γιαννοπουλο να πετυχαίνει 2 από αυτά (48-26). Οι δυο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να προηγείται με σκορ 53-31, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας την διαφορά από το -22 σε -13 (58-45). Η χαλαρότητα της Ένωσης στην άμυνα και η αστοχία στην επίθεση έδωσε το δικαίωμα στους κυανέρυθρους να έχουν ένα επιμέρους σερί 7-14 στα μέσα της περιόδου. Η ΑΕΚ όμως κρατούσε την διάφορα σε διψήφια νούμερα παρά την αντεπίθεση του Πανιώνιου (63-48). Οι κιτρινόμαυροι αύξησαν ξανά την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με ένα σερί 5-0 από τον Σαντ Ρος και τον Κακλαμανάκη (72-50).

Στην τέταρτη περίοδο παρά τις καλές άμυνες της ΑΕΚ ο Πανιώνιος μείωσε από 72-50 σε 72-56 μαζεύοντας την διαφορά στιγμιαία. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν ξανά την διαφορά στους 22 με δυο γρήγορα τρίποντα των Χαουαρντ Σαντ-Ρος και Χάρη Γιαννοπουλου (78-56). Στα τελευταία λεπτά με την νίκη να έχει σφραγιστεί η ΑΕΚ αύξησε την διαφορά στους 33 (91-58). Το τρίποντο του Πανιώνιου στα 18’ δευτερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα με 91-61.

Δεκάλεπτα: 24-11, 53-31, 72-50, 91-61

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μαυροειδής 4π., Γκίκας 9π., Λάνγκφορντ 7π., Σαντ-Ρος 11π. (3/3 3π.), Γιάνκοβιτς 10π. (2/4 2π., 0/3 3π., 6/9 βολές), Χρυσικόπουλος 4π., Τολιόπουλος 7π. (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιαννόπουλος 17π. (5/9 3π., 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 6π., Ματσιούλις 8π., Ρογκαβόπουλος 3π., Σλότερ 5π.

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Πάσαλιτς 3π., Λαμπρόπουλος 19π. (6/7 2π., 2/3 3π., 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), ΜακΓκίλ 1π., Μάρτιν 10π., Σάμουελς 14π. (3/7 2π., 1/1 3π., 5/12 βολές, 5 λάθη), Βεργίνης 6π., Καμαριανός 1π., Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 4π., Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Ντόρις 3π.