Basket League: Έσπασε την έδρα στην Πάτρα η ΑΕΚ

Προβάδισμα για την τρίτη θέση στη Basket League απέκτησε η ΑΕΚ, καθώς νίκησε στην Πάτρα τον Προμηθέα

«Break» από την ΑΕΚ στη σειρά των αγώνων για την τρίτη θέση της Α1 Basket League, καθώς νίκησε στην Πάτρα τον Προμηθέα με 80- 81 και πήρε προβάδισμα με 2-1. Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (9/6, 18:00).

Ο Προμηθέας που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες, κατάφερε στην τέταρτη περίοδο με τον Κλαβέλ να έχει 14π. στο τελευταίο δεκάλεπτο, να επιστρέψει από το -10 του 33′, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε στην τελευταία της κατοχή με τις βολές του Μέικον να φτάσει στη νίκη και το 2-1.

Ο Μορέιρα με 18 πόντους και ο Ματσιούλις με 14 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ για τον Προμηθέα ο Κλαβέλ τελείωσε με 22 πόντους και ο Γιαννόπουλος είχε 16π.

Το ξεκίνημα του Προμηθέα στο παιχνίδι ήταν καλύτερο και με τους Γιαννόπουλο και Γ. Αγραβάνη κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να φτάσει στι +6 στο 7′ με το σκορ 17-11. Γκίκας και Ζήσης μείωσαν για την ΑΕΚ με τον Λούντζη να γράφει το 19-16 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους ως και τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με ένα μικρό σερί 4-0 η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ (28-29) στο 15′ όπως και στο 18′ με το Κατσίβελη να σκοράρει έξι σερί πόντους για το 36-37. Οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός καλαθιού καθώς ο Λούντζης μείωσε στο φινάλε σε 40-42.

Ο Προμηθέας κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ στο 26′ με το καλάθι του Αγκμπελέσε (55-54) όμως η ΑΕΚ έχοντας περισσότερες λύσεις προσπέρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 64-60.

Έχοντας πλέον βρει ρυθμό και με ένα μικρό σερί 6-0 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά φτάνοντας της για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, με τον Χρυσικόπουλο να κάνει το 62-72 στο 33′. Η άμυνα ζώνης του Προμηθέα και ο Κλαβέλ που σημείωσε οκτώ σερί πόντους άλλαξαν την εικόνα της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να μειώνουν έπειτα από δυόμισι λεπτά σε 72-75. Ο Κλαβέλ με δύο δικά του καλάθι ολοκλήρωσε την ανατροπή δίνοντας στα 39” και πάλι προβάδισμα στον Προμηθέα με 78-77.

Στα 27” για το τέλος ο Γκίκας έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 78-79, όμως στα 14” ο Τζεράι Γκραντ σκόραρε για το 80-79. Στα 3,7” ο Μέικον κέρδισε φάουλ από τον Χριστοδούλου σε προσπάθεια για τρίποντο και με 2/3 βολές έκανε το τελικό 80-81 καθώς το σουτ του Γιαννόπουλου πίσω από τη σέντρα δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 10 (9 ριμπάουντ), Κλαβέλ 22 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/7 βολές), Γ. Αγραβάνης 5, Γιαννόπουλος 16 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγμπελίς 8 (9 ριμπάουντ), Φορντ, Χριστοδούλου 8 (3/4 τρίποντα), Βασιλείου, Κουρουπάκης, Μπαζίνας

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 18 (9/14 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μέικον 6 (7 ασίστ, 0/4 τρίποντα), Ματσιούλις 14 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Κατσίβελης 10, Χρυσικόπουλος 8 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 6 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 2, Γκίκας 10 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαυροειδής, Μωραϊτης

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 24/44 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 17/22 βολές, 36 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 λάθη, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 26/53 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 8/12 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 14 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ