Basket League: Ισοφάρισε τη σειρά το Λαύριο

Στην παράταση το Λαύριο κατάφερε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό και να φέρει τη σειρά των τελικών στα ίσια

Το Λαύριο επικράτησε εντός έδρας με 94-89 (81-81 κ.α) του Παναθηναϊκού, στον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1 Basket League. Ο τρίτος τελικός θα γίνει τη Δευτέρα (7/6, 20:00) στο ΟΑΚΑ, αλλά πλέον είναι σίγουρο ότι η σειρά θα επιστρέψει στο Λαύριο για τέταρτο παιχνίδι.

Η ομάδα του Σερελή γύρισε από το -10 στην τέταρτη περίοδο, έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο του Τάισον Κάρτερ και εκεί κατάφερε να πάρει τη νίκη και ισοφαρίσει σε 1-1.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Κάρτερ με 20π και ο Μουράτος με 19π, ενώ για τους “Πράσινους” ο Μπρέι και ο Χεζόνια με 18π. Οι νικητές είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Κάρτερ, Μουράτος, Ντιαλό, Γερομιχαλός, Κόζι ) και 15/36 τρίποντα, ενώ το τριφύλλι είχε 19 λάθη.

Αποφασισμένο να μην παρουσιάσει ξανά την εικόνα του πρώτου τελικού εμφανίστηκε το Λαύριο στη διάρκεια του δεύτερου τελικού. Οι παίκτες του Χρήστου Σερελή με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν ελεύθερα σουτ και με καλά ποσοστά ευστοχίας μπήκαν σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Μάλιστα, στο 7’ προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (23-10), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Βασίλη Μουράτου. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» έμοιαζαν εκτός κλίματος μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-18) που άκουσαν τις έντονες παρατηρήσεις από τον Όντεντ Κάτας για τα λάθη που έκαναν στο ξεκίνημα του αγώνα.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν το ρυθμό τους με συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 13-4 και να πάρουν προβάδισμα (31-30) με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τι Τζέι Μπρέι. Όπως γίνεται αντιληπτό, από εκείνο το σημείο ο δεύτερος τελικός εξελίχθηκε σε μία μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες αφού συμβάδιζαν στο σκορ με το Λαύριο να βάζει δύσκολα στους «πράσινους».

Με επιθετική αιχμή τον Μπρέι ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να… πατήσει το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο μόνο εύκολη δεν ήταν η αποστολή των «πράσινων» αφού οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι συνεπείς από την περιφέρεια. Αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να βρίσκονται στα ίσια (51-51) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 10-0 παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (61-51), με έμμεσο τρίποντο του Γιώργου Παπαγιάννη.

Γι’ ακόμα μία φορά η αντεπίθεση δεν άργησε να έρθει από τους παίκτες του Λαυρίου αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο όχι μόνο μείωσαν αλλά πέρασαν και μπροστά με 69-68, μετά από εύστοχο τρίποντο του Γερομιχαλού στο 34’. Ο δεύτερος τελικός παρέμενε αμφίρροπος μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου το Λαύριο είχε το προβάδισμα με 78-77. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Χεζόνια ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά με 81-78 για να στείλει το ματς στην παράταση (81-81) με εύστοχο τρίποντο ο Τάισον Κάρτερ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κόζι ανέλαβε δράση και οδήγησε το Λαύριο στη μεγάλη νίκη και την ισοφάριση στη σειρά των τελικών της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.α.), 94-89

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 20 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος 19 (4/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ντιαλό 12 (2/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 14 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Κόζι 12 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Σάβατζ 8 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Περσίδης, Ανοσίκε, Μαστρογιαννόπουλος

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μπρέι 18 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 9 (4/4 δίποντα), Παπαπέτρου 11 (5/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Χεζόνια 18 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 6 (3/4 δίποντα), Μακ, Μποχωρίδης 4, Όγκαστ, Κασελάκης 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 12 (2/8 σουτ, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέντιλ 6 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/39 δίποντα, 15/36 τρίποντα, 17/23 βολές, 48 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 16 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 25/44 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 21/27 βολές, 54 ριμπάουντ (38 αμυντικά – 16 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη