Basket League: Μεγάλη ανατροπή και νίκη του Παναθηναϊκού επί του Περιστερίου

Επιστροφή από το -19 και νίκη για τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι

Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 19 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε την ανατροπή και επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 64-66 για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League φτάνοντας στο 2-0 σε αντίθεση με τους «κυανοκίτρινους» που βρίσκονται στο 0-2.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης και ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν οι παίκτες κλειδιά για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε να χάνει με 45-26 στο 23′, αλλά και με 64-59 τριάμισι λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά με σερί 7-0 στο φινάλε έφτασε στη νίκη με 66-64. Ο Έλληνας διεθνής τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους σε 22′ ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ ο Λιθουανός είχε 20 πόντους.

Για τους γηπεδούχους, πρώτοι σκόρερ ήτα οι Νέιτ Ρένφρο και Κένι Ουίλιαμς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (13-11) με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να μην μπορεί κάποια να ξεφύγει στο σκορ, το Περιστέρι βρήκε ρυθμό τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεσή του. Οι γκαρντ του Παναθηναϊκού δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ελέγξουν τον ρυθμό και σταδιακά να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Με ένα γρήγορο 6-0 το Περιστέρι ξέφυγε με 19-11 ενώ στο 14′ ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα (23-13). Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σκορ κυρίως από τη γραμμή των βολών με τους γηπεδούχους να συντηρούν το προβάδισμά τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 36-24 μετά από τρίποντο του Χαντς.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, δύο τρίποντα από τον Ντάνγκουμπιτς και άλλο ένα από τον Κασελάκη ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +19 με το σκορ 45-26. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και με τον Καλαϊτζάκη να σημειώνει 11 πόντους σε τριάμισι λεπτά μείωσε σε 51-39. Με το Γκριγκόνις να σημειώνει 5 πόντους οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 7-0 με το οποίο πλησίασαν σε 53-46 λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου (55-46).

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με ένα νέο σερί 5-0 από τον Παναθηναϊκό με το οποίο μείωσε σε 55-51 για να φέρει ο Γκριγκόνις τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός σουτ (57-54) στο 33′. Το Περιστέρι σημάδεψε τη ρακέτα και με ένα μικρο 5-0 ξέφυγε με 62-54 όμως ο Γκραντ με 5 δικούς του πόντους μείωσε σε 62-59. Στα 3:31 πριν από το φινάλε ο Τόμπσον σκόραρε για το 64-59, όμως αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι για τους παίκτες του Σπανούλη. Ο Παναθηναϊκός σημείωσε 7 αναπάντητους πόντους εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων κάνοντας έτσι την ανατροπή με τον Λεσόρτ να δίνει το προβάδισμα (64-66) στο σύνολο του Αταμάν στα 7,3” για το τέλος. Στην τελευταία κατοχή του Περιστερίου  ο Ντάνγκουμπιτς βρήκε το σουτ πίσω από τα 6,75μ. ήταν όμως άστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 4, Ντάνγκουμπιτς 6 (2), Χαντς 6 (1), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5, Μήτρου-Λονγκ 6, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 11 (1), Χουγκάζ 4, Ζούγρης 2.

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 11, Γκριγκόνις 20 (3), Ερνανγκόμεθ 4, Καλαϊτζάκης 16 (2), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8, Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1).