Basket League: Νίκησε τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε τη σειρά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έσπασε το σερί του Ολυμπιακού και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 67-65 τον Ολυμπιακό στο κλειστό του ΟΑΚΑ για τον 2ο τελικό της Basket League και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, οι «πράσινοι» κέρδισαν στα σημεία, με τους «ερυθρόλευκους» να «πληρώνουν» τις απουσίες του Γουόκαπ και Βεζένκοφ.

Καθώς, κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός έχασε τον Τόμας Γουόκαπ που αποβλήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή, αλλά και τον Σάσα Βεζένκοφ που αποχώρησε τραυματίας.

Με αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός «σπάει» το σερί 14-0 του Ολυμπιακού σε όλες τις διοργανώσεις και τον νικά για πρώτη φορά μετά τις 22 Νοεμβρίου 2021 (στο ΣΕΦ για την κανονική διάρκεια της basket League). Παράλληλα, τον νικά για πρώτη φορά στο ΟΑΚΑ μετά τις 7 Δεκεμβρίου 2019 για την Ευρωλίγκα.

Ο τρίτος τελικός της σειράς θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ την προσεχή Κυριακή 11/6, στις 21:15. Ενώ στη σειρά θα υπάρξει και τέταρτο ματς που θα γίνει την επόμενη Πέμπτη 15/6 ξανά στο Μαρούσι.

Το ματς

Ο Χρήστος Σερέλης ξεκίνησε με τους Λι, Πονίτκα, Γκριγκόνις, Μαντζούκα και Γκουντάιτις.

Από την άλλη ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε τους Γουόκαπ, Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Φαλ.

Δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός με ένα 5-0 με τρίποντο του Λι και κοντινό σουτ του Γκριγκόνις, πριν ο Ολυμπιακός μειώσει σε 5-2 με τον Παπανικολάου και 5-4 . ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 10-0 και έφτασε στο 15-4στα 6’00’’ αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Φαλ στα 4’45’’ με κάρφωμα έκανε το 15-6. Και εκεί ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να αντεπιτεθεί και να γίνει το 17-13 με Φαλ και Γουόκαπ. Και με τρίποντο του Καλαϊτζάκη και λέι απ του Παπαγιάννη η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 25-13 και τους γηπεδούχους στο +12.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα 12-0 σερί στη δεύτερη περίοδο. Ο Γουόκαπ με τρίποντο έκανε το 25-16 και με νέο τρίποντο λίγο πιο μετά (8’21’’) ο Παπανικολάου το 25-21 και ο Μπολομπόι με δύο βολές το 25-23, πριν ο Γουόκαπ με φλότερ ισοφαρίσει σε 25-25. Ο Γκουντάιτις με προσποίηση και σουτ το 27-25. Ο Πίτερς με λέι απ ισοφάρισε και πάλι σε 27-27. Στα 5’18’’ ο Μπολομπόι έκανε το 27-29 δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». Ο Γουίλιαμς το 29-29 και ο ίδιος με 2 βολές το 31-29.  Με άλλο ένα κάρφωμα του Μπολομπόι, ο Ολυμπιακός έκανε το 33-35 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά την αποβολή του Τόμας Γουόκαπ με ένα αντιαθλητικό φάουλ (από πιο νωρίς) και μια τεχνική ποινή. Ο Παπανικολάου έκανε το 33-40 δίνοντας προβάδισμα 7 πόντων στους φιλοξενούμενους. Ο Πονίτκα έκανε το 37-40. Ενώ με δύο βολές του ίδιου έγινε το 42-42 στα 4’58’’. Ο Αγραβάνης με σουτ μέσα από τη ρακέτα το 46-44. Ωστόσο στα 2’39’’ ο Σάσα Βεζένκοφ αποχώρησε από το γήπεδο κουτσαίνοντας… Ο Πάπας με βολές (τις εκτέλεσε ως αλλαγή του Βεζένκοφ) ισοφάρισε σε 46-46. Ο Φαλ δύο λέι απ το 46-50 και στη συνέχεια με δύο καλάθια από Καλαϊτζάκη (τρίποντο) και Λι, έκαναν το 51-50 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Πίτερς με καλάθι και φάουλ έκανε το 51-53. Ο Λι με ακόμη ένα τρίποντό του το 54-53 και με τον ίδιο τρόπο ο ΜακΚίσικ το 54-56. Ο Παπανικολάου με καλάθι και φάουλ έκανε το 54-59. Ο Μαντζούκας απάντησε άμεσα με τρίποντο για το 57-59. Ο Φαλ με 1/2 βολές το 58-60. Ο Πονίτκα με δύο βολές ισοφάρισε σε 60-60. Ο Παπαγιάννης έδωσε ξανά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 62-60. Ο Μαντζούκας το 64-60 και ο Παπανικολάου το 64-62. Στα 1’17’’ ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 64-65. Στα 17’’ ο Πονίτκα με τρίποντο έκανε το 67-65. Ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος και έτσι το 67-65 ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Λι 12 (3), Πονίτκα 12 (2), Γκριγκόνις 8, Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8, Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 11, Βεζένκοβ 6, Παπανικολάου 15 (2), Λούντζης, Μπολομπόι 6, Πίτερς 7, ΜακΚίσικ 3 (1).