Basket League: “Πάτησε γκάζι” στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός και νίκησε τον Κολοσσό

Ο Ολυμπιακός “πάτησε γκάζι” στην τέταρτη περίοδο και έβγαλε την υποχρέωση επί του Κολοσσού Ρόδου.

Για τρεις περιόδους ο Κολοσσός έβαλε «δύσκολα» στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και είχε πολύ ανταγωνιστική εικόνα απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που έπαιζαν σε χαμηλές «στροφές», όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες πάτησαν «γκάζι» και νίκησαν με 71-52 στο τελευταίο ματς της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Στο 13-1 «ανέβηκε» πλέον ο Ολυμπιακός μία εβδομάδα πριν από το μεγάλο ντέρμπι «αιωνίων» (22/1) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, που θα κρίνει και το πλεονέκτημα έδρας για τα play off, στο 5-9 «έπεσαν» οι Ροδίτες.

Οι Νίκολα Μιλουτίνοφ με νταμπλ-νταμπλ (18π., 14ρ., 2μπλοκ, 9 κερδισμένα φάουλ) και Άλεκ Πίτερς (14π., 7ρ.) ξεχώρισαν απ’ τους γηπεδούχους, ενώ απ’ τον μαχητικό Κολοσσό 14 πόντους είχε ο πολύπειρος Γκάουντλοκ.

Η αστοχία του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο και τη δυνατή άμυνα του Κολοσσού κράτησαν πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα των γηπεδούχων (14-11), με τους Ροδίτες να διατηρούν μία πολύ στιβαρή εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρίσκοντας λύσεις απ’ τα 6,75μ. με τον Πετρόπουλο (3/5 τρίπ.) και κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (25-32).

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την παραγωγικότητά του (23π.), είχε καλύτερη αμυντική συμπεριφορά, όμως ο Κολοσσός παρέμεινε κοντά στο σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 50-44.

Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι με κυριότερο εκφραστή στην επίθεση τον Άλεκ Πίτερς, πήραν διψήφια διαφορά (δεχόμενοι μόλις 8 πόντους στο δεκάλεπτο) κι έφτασαν με σχετική άνεση και με το απαραίτητο ροτέισον στο φινάλε στη 13η νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Γουίλιαμς-Γκος 2, Κάαναν 10 (3), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Πάπας, Παπανικολάου 5, Μπραζντέικις 7, Πίτερς 15, Μιλουτίνοβ 18, Τανούλης.

Κολοσσός Ρόδου (Κούρο Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 14 (1), Ουτόμι, Μπράικοβιτς 6, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 9 (2), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 2, Καμαριανός, Σίτου 8, Παπαδάκης, Πόλεϊ 3 (1), Περάντες 10 (1).