Basket League: Πέρασε από το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός και “κλείδωσε” την πρωτιά

Νίκησε τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ και παίρνει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των playoffs της Basket League.

Μεγάλη νίκη με 62-68 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ για την 29η αγωνιστική της Basket League.

Μία νίκη η οποία ισοδυναμεί με το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των τελικών του πρωταθλήματος, καθώς με ρεκόρ 18-1 βρίσκεται μόνος πρώτος σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έπεσε στο 17-2 και πλέον καλείται, αν θέλει να κατακτήσει το πρωτάθλημα, να κάνει την υπέρβαση και να νικήσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ κάτι που φαντάζει πολύ δύσκολο.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε γιατί ήταν καλύτερος στα σημεία και γιατί στην τελευταία περίοδο έβγαλε μεγάλες άμυνες ενώ και στην επίθεση ήταν αποτελεσματικός.

Από τον Ολυμπιακό ο Μακ Κίσικ με 18 πόντους έδωσε ακόμα μια μπασκετική παράσταση στο ΟΑΚΑ και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και άψογα στατιστικά (4/4 διποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 λάθη), με τον Βεζένκοφ να πετύχει ντάμπλ-ντάμπλ(13 πόντοι και 15 ριμπάουντ).

Από τον Παναθηναϊκό ο Νέντοβιτς είχε 18 και ο Παπαπέτρου 14 ενώ σε χαμηλά επιθετικά νερά έμειναν τόσο ο Μέικον όσο και ο Οκάρο.

Πλέον τα πάντα έχουν ξεκαθαρίσει όσον αφορά την κανονική περίοδο με τον Ολυμπιακό να κατακτά εκτός από την πρώτη θέση και τον τίτλο του φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν με περιφερειακά σουτ να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 13-9, όμως, ο Ολυμπιακός τους πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα… Με δύο σερί τρίποντα των Σάσα Βεζένκοφ και Κώστα Σλούκα έκλεισε την 1η περίοδο προηγούμενος με 13-15.

Λάθη και χαμένα ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ (27-22 στο 16’). Όμως, Σακίλ Μακ Κίσικ και Κώστας Σλούκας δήλωσαν «παρών» και ισοφάρισαν σε 34-34 στο 20’.

Το ματς παρέμεινε «κλειστό». Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μια διαφορά 6π. (45-39), όμως, ο Ολυμπιακός βασιζόμενος στην καλή του άμυνα και τον εξαιρετικό Βεζένκοφ, ισορρόπησε την κατάσταση (45-45) και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +2 (50-52).

Ο αγώνας παρέμεινε σταθερά ντέρμπι μέχρι και το 36ο λεπτό (60-61). Ωστόσο, με σούπερ άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν τον δρόμο του Παναθηναϊκού προς το καλάθι και με πρωταγωνιστή τον Σλούκα έφτασαν στην πολύτιμη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Πουρσανίδης Γ. – Τσαρούχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 14 (1/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Νέντοβιτς 18 (4/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μέικον 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 3 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 2 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/7 σουτ, 2 λάθη), Φαλ 6 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 3 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (1/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Μάρτιν 1 (0/2 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 18 (4/4 διποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 λάθη).