Basket League: Πέρασε και από την Πάτρα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας ολοκληρώνοντας την πρώτη φάση της Basket League.

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Basket League, καθώς επιβλήθηκε του Απόλλωνα στην Πάτρα με 63-93.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι. Με καλή άμυνα (που οδήγησε τους γηπεδούχους σε 9 λάθη), καλή κυκλοφορία της μπάλας, δημιουργία (10 ασίστ) και επιθετικές αιχμές τους Αϊζάια Κάνααν και Άλεκ Πίτερς, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +19 (9-28). Με την ίδια συνταγή και τους Ναζ Μήτρου Λονγκ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Μόουζες Ράιτ να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός αύξησε τις αποστάσεις στους 24π. (18-42 στο 15’). Ωστόσο, στο πεντάλεπτο που ακολούθησε οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χαλάρωσαν αδικαιολόγητα και επέτρεψαν στον Απόλλωνα (που βρήκε στόχο από την περιφέρεια) να μειώσει –με ένα επί μέρους σκορ 17-4- στους 11π. (35-26 στο 20’).

Στην επανάληψη οι Κώστας Παπανικολάου και Αϊζάια Κάνααν σε πρώτη φάση αποκατέστησαν την τάξη (44-61), ενώ οι Λόνγκ, Πίτερς και Ράιτ ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στους 23π. (50-73) στο 30’. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, δεν σταμάτησαν εκεί… Παρότι κατέβασαν ταχύτητα, διατήρησαν τον  απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, +30, ακριβώς με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 9-28, 35-46, 50-73, 63-93.