Basket League: Πήρε το ντέρμπι ο Άρης

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Basket League κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ο Άρης με δύο βολές του Κάουμαν στα 19΄΄ πριν το τέλος νίκησε στο “Αλεξάνδρειο” με 77-76 τον ΠΑΟΚ σε μια αναμέτρηση που θύμισε παλιές καλές εποχές.

Ο Άρης για να φτάσει στην νίκη χρειάστηκε να  βγάλει ενέργεια στην άμυνα και να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο και με δυο βολές του Κάουμαν να φτάσει στην νίκη.

Το σύνολο Γιάννη Καστρίτη δεν είχε εύκολο έργο, όμως βρήκε πολύτιμες λύσεις από την άμυνά του και από τους Νετζήπογλου και Κάουαν στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι ήταν εκπληκτικοί στο φινάλε, ο Πουλιανίτης έβαλε μπροστά τους κιτρινόμαυρους και έβαλε φωτιά στο ματς. Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα λάθη του, έχασε το τελευταίο σουτ με τον Γκριν και γνώρισε την ήττα στο Αλεξάνδρειο. Για τον Δικέφαλο κορυφαίος ήταν ο ΝτιΛέο με 15 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου,Τσαρούχα, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 18 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Λόκετ 2, Νετζήπογλου 16 (6/8 δίποντα), Γουίλιαμς 11 (3), Κέλι 15 (4/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζούστον 12 (8 ριμπάουντ), Σχίζας, Πουλιανίτης 3 (1)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκριν 7 (1), Χριστοδούλου 10 (5/6 δίποντα), Καμαριανός 5, ΝτιΛέο 15 (4/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρίβερς 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λι, Λοβ 9 (1), Μάντζαρης, Τολιόπουλος 10 (1), Ρένφρο 4.