Basket League: Πρώτο βήμα πρόκρισης για τους τελικούς έκανε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι στον πρώτο ημιτελικό της Basket League και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό του Περιστερίου με 83-72 και πλέον το Σάββατο (01/06) θα παλέψει για το διπλό που θα του δώσει το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League.

Ο Αϊζάια Κάνααν μπήκε «ζεστός», πέτυχε 12π. (με 4/4 τρίποντα) και ήταν ο βασικός λόγος που ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με θετικό πρόσημο (+4, 22-18). Στην 2η περίοδο ο Φιλίπ Πετρούσεφ διαδέχθηκε στην θέση «5» τον Νίκολα Μιλουτίνοφ και παρότι έκανε πολύ καλή δουλειά στην επίθεση, «φορτώθηκε» γρήγορα με 2 φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο. Οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και Νάιτζελ Γκος έδωσαν επιθετική ώθηση στους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι πήραν για πρώτη φορά μια διαφορά 9π. (33-24 στο 15’). Ωστόσο, κακή αμυντική λειτουργία και χαμένα ριμπάουντ επέτρεψαν στο Περιστέρι να μειώσει σε 40-36 στο 20’.

Με τον Κάνααν να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε, ο Ολυμπιακός, διατήρησε το προβάδισμα, παρότι η πιεστική άμυνα του Περιστερίου του δημιούργησε αρκετά προβλήματα (48-45). Ωστόσο, ένα καλό τετράλεπτο αρκούσε στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα για ανεβάσουν τον δείκτη της διαφοράς στους 14 πόντους. Με καλή άμυνα, επιθετικές αιχμές τους Κάνααν, Πίτερς και ΜακΚίσικ και ένα επί μέρους σκορ 13-2 διαμόρφωσαν το 61-47 στο 29’. Οι κακές επιθετικές επιλογές των «ερυθρολεύκων», σε συνδυασμό με την περιφερειακή ευστοχία των φιλοξενουμένων είχαν ως αποτέλεσμα να μειώσει το Περιστέρι στους 6π. (70-64). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έδειξε αντανακλαστικά, απάντησε δια χειρός Πίτερς (πέτυχε 8 σερί πόντους) και αποκατέστησε την τάξη (78-64 στο 36’). Έκτοτε το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 22-18, 40-36, 64-57, 83-72.