Basket League: Το Περιστέρι νίκησε τον Άρη μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε το Περιστέρι κόντρα στον Άρη μετά από μια αναμέτρηση που διήρκησε 3,5 ώρες.

Το Περιστέρι νίκησε εκτός έδρας τον Άρη με 83-78 για την 17η αγωνιστική της Basket League μετά από μια αναμέτρηση που διήρκησε 3,5 ώρες εξαιτίας διακοπής που κράτησε περίπου μια ώρα.

Ο λόγος της διακοπής ήταν υβριστικά συνθήματα που ακούστηκαν εναντίον των διαιτητών και που οδήγησαν την πρώτη διαιτητή της αναμέτρησης τη Βάσω Τσαρούχα να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ζητώντας παράλληλα την εκκένωση του γηπέδου προκειμένου να ξεκινήσει και πάλι ο αγώνας κάτι που έγινε μετά από 70 περίπου λεπτά.

Στα αγωνιστικά το Περιστέρι ήταν ανώτερο του Άρη και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 15 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο. Ο Άρης εκμεταλλευόμενος και τη διακοπή προσπάθησε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στον πόντο 1′,40” πριν το τέλος.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν πιο ψύχραιμη στις βολές και έφτασε στην νίκη και στο 2/2 στις μεταξύ των δύο ομάδων αναμετρήσεις αποκτώντας παράλληλα προβάδισμα για να βρεθεί στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Περιστερίου ήταν η τρίτη περίοδος όταν και προηγήθηκε με 62-47 διαφορά που ήταν ικανή ώστε και παρά την πίεση του Άρη να του δώσει την νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Τσολάκος – Κατραχούρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ (0/3 σουτ), Νότε 37 (9/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/7 βολές), Νετζήπογλου 6 (2), Χρηστίδης (5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Χάγκινς 7 (0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Μήτρου – Λονγκ 12 (1), Σανόγκο 9 (1), Τολιόπουλος, Σχίζας 2, Φίλλιος 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 17 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 24 (1/3 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές), Κασελάκης 4, Κόουλμαν, Μωραΐτης 6, Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 1, Χάμερ 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη).

Νωρίτερα ο Ολυμπιακός νίκησε με buzzer τρίποντο του Βεζένκοφ τον Κολοσσό και συνεχίζει αήττητος την πορεία του στο πρωτάθλημα