Basket League: Τρίτη θέση για το Περιστέρι

Το Περιστέρι νίκησε τον Άρη και κατέκτησε την 3η θέση στη Basket League

Tο Περιστέρι επικράτησε με 75-71 του Άρη στον «μικρό τελικό» που διεξήχθη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και κατέκτησε την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Ο Νίκος Χουγκάζ με 16 πόντους και ο Τρέβος Τόμσον με 15, οδήγησαν την επίθεση των γηπεδούχων, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Τζο Ράγκλαντ (13π., 10 ασ.) και Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (12π.). Από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 22 πόντους.

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα των Περιστεριωτών (12-2 στο 4’ με δύο τρίποντα των Στέλιου Πουλιανίτη, Κένι Γουίλιαμς), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και με πέντε πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Βασίλη Τολιόπουλου στα τελευταία ενάμιση λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα στο σκορ (38-35).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με νέο τρίποντο του Τολιόπουλου (41-35), ενώ ο Άρης με σερί 6-0 σε διάστημα παραπάνω του ενός λεπτού ξέφυγε με 7 (58-51) στο 29’ της συνάντησης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη μέχρι το 35’ που προηγήθηκαν με 66-61 με ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τολιόπουλου. Το Περιστέρι bwin με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να παίζει πολύ καλή άμυνα και να προσφέρει στην οργάνωση του παιχνιδιού, έκανε σερί 7-0, που ολοκληρώθηκε με καλάθι του Νίκου Χουγκάζ και προσπέρασε με 68-66., 2’ και 46’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τη νίκη των «κυανοκιτρίνων»… σφράγισε με τρεις βολές στα τελευταία 17’’ ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-38, 55-58, 75-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 13, Πουλιανίτης 3 (1), Γουίλιαμς 5 (1), Τόμπσον 15, Χουγκάζ 16 (1), Μήτρου-Λονγκ 12, Ντάνγκουμπιτς 7 (2), Ξανθόπουλος, Κασελάκης 4, Ρένφρο, Ζούγρης.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 22 (6), Μπλούμπεργκς 10 (2), Μποχωρίδης, Ντε Σόουζα 4, Ριντ 5 (1), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 9 (2), Σανόγκο 5, Κατσίβελης 9 (2), Περσίδης 5.