Basketball Champions League: Ήττα στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ

Την ήττα από την Ιταλική Σάσαρι γνώρισε για το FIBA Champions League η ομάδα του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Ιταλία από τη Σάσαρι με 82-78 για την 4η αγωνιστική του FIBA Champions League με το αποτέλεσμα να κρίνεται στα τελευταία λεπτά.

Ο “Δικέφαλος” του Βορρά πάλεψε το ματς μέχρι την τελευταία στιγμή και ήταν πολύ κοντά σε μια σημαντική νίκη ωστόσο κάποια λάθη στην άμυνα σε συνδυασμό με μια ολιγωρία στην επίθεση στέρησαν από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη το ροζ φύλλο.

Πλέον, μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ1-3 όσο και η Σάσαρι αλλά διατηρεί την μεταξύ τους διαφορά από την νίκη στην Πυλαία.’

Τζέιλεν Χαντς (19 πόντοι, 10/10 βολές) και Τζέιλεν Ράιλι (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι του ΠΑΟΚ, με τον πρώτο να παίρνει με το σκορ στο 80-78 το μεγάλο, το κρίσιμο σουτ. Από τη Σάσαρι ο Μπέντζιους είχε 18 και ο Στίβενς 15 με τον γνωστό μας από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό Σάντρο Τζεντίλε να μένει στους 9.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Προτς, Γιλμάζ, Γκουριόν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Μπέντζιους 18 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κρούσλιν 3, Νίκολιτς 6 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 14 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ), Στίβενς 15 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ντεβέκι, Ντιοπ 5, Τζεντίλε 7 (1), Τζόουνς 10 (1), Τρέιερ 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 6 (2/8 σουτ), Χαντς 19 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα0, Μαργαρίτης 4, Πόλι 15 (3/3 τρίποντ,α 6/7 βολές), Σαλούστρος 6 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρηστίδης, Ρένφρο 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 20 (2/3 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς