BCL: Νίκες “θρίλερ” για Σαραγόσα και Μπρίντιζι, άνετο βράδυ για τη Μπούργος

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα της 2ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Ουγγαρία από την Φάλκο Ζομπατέλι, η Οστάνδη πήρε μια άνετη νίκη, ενώ Τενερίφη και Νίμπουργκ, αν και δύσκολα, έκαναν το 2/2 στη διοργάνωση.

Για τον 1ο όμιλο, η Τορούν υποδέχθηκε την Στρασμπούρ σε έναν αμφίρροπο αγώνα μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, πραγματοποίησαν τρομερή εμφάνιση και έχοντας επιμέρους σκορ 30-18 κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στους ομίλους του Basketball Champions League με τελικό σκορ 97-81. Τρομερή εμφάνιση για τους Πολωνούς πραγματοποίησε ο Χόρνσμπι με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8/11 τρίποντα. Πολύ θετικοί ήταν, ο Ράιτ με 16 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Τσελ με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και τέλος ο Κούλιγκ με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τους Γάλλους προσπάθησαν, ο Γιορκ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τραορέ με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Τρισέ με 14 πόντους και 7 ασίστ.

Το δεύτερο παιχνίδι του 1ου ομίλου περιείχε 100άρα, καθώς η Οστάνδη επικράτησε της Χάποελ Χολόν με 101-86. Η Βέλγοι κατάφεραν να σκοράρουν στα τρία πρώτα δεκάλεπτα 80 πόντους, χωρίς να αφήσουν περιθώρια στην Χάποελ Χολόν να ελπίζει σε κάτι και αναγκάζοντας την να μείνει χωρίς νίκη στην διοργάνωση.

Για την Οστάνδη κυρίαρχος ήταν ο Σεβόν Τόμσον, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Ακόμη σημαντική ήταν η συνεισφορά του Ζεν Μαρκ Μβεμά με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ο Ράιαν Τόμσον είχε 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για τον 2ο όμιλο, η Μπούργος κατατρόπωσε την Ανβίλ με 110-78. Ο Θαντ ΜακΦάντεν με 20 πόντους και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 15 και 4 ριμπάουντ μέτρησε ο Αουγκούστο Λίμα. Νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 16 ριμπάουντ πέτυχε ο Τζάσιελ Ριβέρο. Απίστευτος ήταν επίσης ο Τόνι Ρότεν με 24 πόντους για τους Πολωνούς.

Στον δεύτερο αγώνα του ομίλου, η Ράστα Βέχτα κέρδισε εύκολα την Ορτέζ με 90-75. Για τους Γερμανούς σε μεγάλο βράδυ ήταν ο Τρέβις Σίμπσον με 19 πόντους και ο Τζος Γιανγκ με 14 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Αποκορύφωμα τα 15 τρίποντα, σε 32 προσπάθειες! Για τους Γάλλους, προσπάθησε ο Τράβις Λέσλι με 22 πόντους, όμως η δεύτερη ήττα δεν αποφεύχθηκε.

Στον 3ο ομιλο, η Τενερίφη πέτυχε ένα σημαντικό διπλό μέσα στο Μαυροβούνιο και την έδρα της Μόρναρ Μπαρ, με τελικό σκορ το 74-81. Μεγάλοι πρωταγωνιστές από πλευράς φιλοξενουμένων ήταν οι συνήθεις ύποπτοι Γκιόργκι Σερμαντίνι (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Μαρσελίνιο Χουέρτας (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Σάντι Γούστα (10 πόντοι,4 ριμπάουντ) για τους Ισπανούς, που θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν το αήττητο τους εντός απέναντι στο Περιστέρι την επόμενη αγωνιστική.

Στον αντίποδα, σπαρακτικά μόνος ήταν ο Τζέικομπ Πούλεν (16 πόντοι), καθώς δεν πήρε τις απαραίτητες βοήθειες από τους Μίρκο Μπιέλιτσα και Μίρτσα Μπέγκιτς.

Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου, η Νίμπουργκ αντιμετώπισε την Γκαζιαντέπ και παραλίγο να καταστρέψει ότι “έχτισε”, καθώς παρόλο την διαφορά 20 πόντων που είχε λίγο πριν το ημίχρονο, κατάφερε να σκοράρει μόνο 24 πόντους στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού και να φτάσει τον αγώνα στην παράταση. Το έξτρα πεντάλεπτο εξελίχθηκε όπως αναμενόταν σε υπόθεση στιγμών, στις οποίες οι Τσέχοι υπερίσχυσαν, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 74-72 και στο 2-0. Για τους γηπεδούχους “πρώτο βιολί” ήταν ο Πετρ Μπέντα, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Για τους Τούρκους θετικός ήταν ο Όγκουτ με 14 πόντους και 5 ασίστ.

Για τον 4ο όμιλο, η ομάδα του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει την νεοφώτιστη Φάλκο Ζομπατέλι, λόγω των επιθετικών προβλημάτων που αντιμετώπισε η ομάδα, έχοντας 17/39 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 12 λάθη. Επίσης αρνητικό στοιχείο ήταν για άλλη μια φορά η κακή τέταρτη περίοδος του ΠΑΟΚ.  Ο Σμιθ για τον “Δικέφαλο” ήταν ο καλύτερος με 14 πόντους και 4 ασίστ, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Περλ με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στον δεύτερο αγώνα του ομίλου, η Σαραγόσα πέτυχε ένα πολύ μεγάλο διπλό κόντρα στην Μπεσίκρας, σε ένα ματς θρίλερ, το οποίο έληξε 73-74. Μεγάλος πρωταγωνιστής πηγε να γίνει ο ΜάΚαντου, ο οποίος 11″ πριν τη λήξη έκανε το σκορ 73-72. Ο Μπατούκ όμως δεν τον άφησε να γίνει ο ήρωας του αγώνα, καθώς με φάουλ που έκανε σε “νεκρό χρόνο” στον Ντι Τζέι Σίλεϊ, του έδωσε την ευκαιρία να πετύχει 2/3 βολές (73-74) και να πανηγυρίσει τη νίκη με την ομάδα του. Καλύτεροι για τους νικητές ήταν, ο Σίλεϊ με 16 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Μπρουσίνο με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο ΜαΚαντου με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στο τρίτο και τελευταίο ματς του ομίλου, η Μπρίντιζι κέρδισε σε ένα ματς “θρίλερ” την Βόννη, με 76-75. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 73-71, αλλά οι γηπεδούχοι με 1/2 βολές και καλάθι του Μάρτιν πέρασαν μπροστά στο σκορ με 74-73 στα 19′ δευτερόλεπτα. Ο Μπρούνιγκ πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και έβαλε μπροστά την Βόννη με 75-74, αλλά τελικά ο Στοούν είχε άλλη άποψη στην λήξη! Καλύτεροι για την Μπρίντιζι ήταν, ο Μπανκς με 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Στοούν με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους προσπάθησε ο, Μπρούνιγκ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.