BCL: Άνετη νίκη για Ντιζόν, ήττα-ΣΟΚ για την Τενερίφη

Η 14η και τελευταία αγωνιστική του Basketball Champions League ξεκίνησε με τα πρώτα 8 ματς να ολοκληρώνονται.

Στον Γ όμιλο η Γκαζαντιέπ επικράτησε στην Τουρκία με 86-79 της Μόρναρ Μπαρ σε ένα ματς αδιάφορο και για τις δυο ομάδες αφού ήδη είχαν αποκλειστεί απο την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Οι Τούρκοι είχαν ως κορυφαίους τους Χακλίεβα με 19 πόντους, και 7 ριμπάουντ και Βασιλιάουσκας με 16 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Για την φιλοξενούμενη ομάδα ξεχώρισε ο Ουάιτχεντ με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Τενερίφη ηττήθηκε στην παράταση με 98-96 απο την Μπάμπεργκ στην Γερμανία και τελείωσε την κανονική περίοδο του BCL με 11-3 ρεκόρ. Οι Γερμανοί ηγήθηκαν απο τον Ομπασόχαν με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε με 18 πόντους ο Μάρεϊ. Για τους ηττημένους πολύ καλοί ήταν οι Γιούστα με 18 και Χουέρτας με 15 πόντους και 11 ασίστ.

Η Νίζνι νίκησε με 74-81 την Ρίγα εκτός έδρας, καταλαμβάνοντας έτσι την τρίτη θέση του ομίλου. Οι γηπεδούχοι που έφτασαν τις 13 ήττες σε 14 αγώνες στην διοργάνωση είχαν τον Μέντφορντ με 21 πόντους, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Μπράουν με 24 πόντους και 11 ασίστ.

Το Περιστέρι ηττήθηκε στην Τσεχία απο την Νίμπουργκ με 84-72 και τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου με 8-6. Αναλυτικά το ματς.

Στον όμιλο Δ η Σαραγόσα πήρε ένα δύσκολο “διπλό” στην έδρα της Μπρίντεζι με σκορ 91-93, με το καλάθι τουΈνις στα 2 δεύτερα πριν την λήξη και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (10-4). Η ισπανική ομάδα είχε ως κορυφαίους τους Σίλι με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ακολούθησαν με 14 πόντους οι Χλίνασον και Ράντοβιτς. Για τους γηπεδούχους διακριθηκε ο Μπράουν με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε τις ευρωπαικές του υποχρεώσεις με νίκη κόντρα στην Βόννη με σκορ 103-84. Αναλυτικά ο αγώνας.

Η Ντιζόν διέλυσε εντός έδρας την Μπεσίκτας με 88-47, βάζοντας τέλος στο σερί τεσσάρων νικών που έτρεχε η τουρκική ομάδα. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Σουλαϊμόν με 20 και Ζουλιέν με 16 πόντους. Η ομάδα της Τουρκίας είχε ως τοπ σκόρερ τον Τζούρισιτς με 9 πόντους.

Η Νεπτούνας επικράτησε με 87-83 επί της Σζομπάθελι εντός έδρας και ανέβηκε στο 6-8 στην σεζόν. Για τους Λιθουανούς κορυφαίος ήταν ο Γκαϊλιους με 21 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Γουίλιαμσον. Απο την ομάδα των φιλοξενούμενων Κάρι και Πέρλ σκόραραν  απο 17 πόντους έκαστος.