BCL: Διπλό πρόκρισης στο Ισραήλ για το Περιστέρι

Σπουδαίο «διπλό» στο Ισραήλ για το Περιστέρι που προκρίθηκε στο Play-In του BCL

To Περιστέρι επικράτησε με 87-90 της Μπνέι Χερτζλίγια στο Ισραήλ, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του BCL.

Οι «κυανοκίτρινοι» άφησαν τους γηπεδούχους εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας και τερμάτισαν στην τρίτη θέση του 8ου ομίλου της πρώτης φάσης της διοργάνωσης.

Οι Περιστεριώτες θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την γαλλική Ντιζόν, η οποία ήταν δεύτερη στο γκρουπ του ΠΑΟΚ.

Μεγάλη εμφάνιση από τους Μάρκους Ντένμον (23π.), Σιλβέν Φρανσίσκο (21π.) και Μίρο Μπίλαν (15π., 11ρ.), ενώ από τη Μπνέι Χερτζλίγια ξεχώρισε ο Μορίς Κεμπ με 32 πόντους.

Το ματς στο Ισραήλ ήταν αμφίρροπο και το Περιστέρι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 13/33 τρίποντα έναντι 5/19 των γηπεδούχων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, χωρίς να καταφέρει καμία ομάδα να πάρει σαφή προβάδισμα.

Η αμυντική προσέγγιση της ελληνικής ομάδας στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, βοήθησε την ομάδα του Σπανούλη να τρέξει επιμέρους σκορ 8-17 και στο 38΄ να μπει σε τροχιά νίκης.

Ο Φρανσίσκο με τρίποντο έδωσε σημαντικό προβάδισμα για την «ομάδα της δυτικής όχθης» (74-82) με 2’ και 37’’ να απομένουν για τη λήξη του ματς και με δύο βολές έφερε το Περιστέρι ξανά στο +8 (78-86) 55’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Ο Μπίλαν με δύο εύστοχες βολές 39’’ πριν τη λήξη… σφράγισε τη νίκη των «κυανοκίτρινων» (88-80).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-48, 68-67, 87-90.

Μπνέι Χερτζλίγια (Φράνκο): Μπαμπ 14 (2), Κοέν 1, Χούκερ 6 (11 α.), Κεμπ 32 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Τόμπσον 16 (1), Γκαμπλ 13, Κράβιτς, Βαν Βλιετ.

Περιστέρι (Σπανούλης): Αγραβάνης 12 (2), Ντένμον 25 (5/11 τριπ.), Φρανσίσκο 21 (3 τριπ., 7 α.), Κασελάκης 5 (1), Μωραΐτης 3 (1), Μπίλαν 15 (11 ριμπ.), Τζούστον, Περσίδης 5 (1), Ραντάνοβ 4.