BCL: Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ, όλα για όλα στο Ισραήλ

Η ΑΕΚ ισοφάρισε τη σειρά με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ και πάει για την πρόκριση στο Ισραήλ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 94-78 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στα Άνω Λιόσια, για τον δεύτερο αγώνα της προημιτελικής σειράς του Basketball Champions League.

H Ένωση ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και θα προσπαθήσει να πάρει τη νίκη πρόκριση στο Ισραήλ (19/4, 19.00), όπου θα την οδηγήσει στο Final 4 της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπρίντον Λεμάρ με 24 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Ακίλ Μίτσελ (14π.), Αϊζάια Μάιλς (13π.) και Δημήτρης Φλιώνης (13π.). Από τους Ισραηλινούς των 18 λαθών ξεχώρισε ο Λιβάι Ράντολφ με 28 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή της αναμέτρηση βραχεία κεφαλή στο σκορ ενώ ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 21-14. Από την επόμενη κατοχή της όμως η ΑΕΚ άρχισε ένα σερί που έφτασε στο 11-0 και με το οποίο προσπέρασε με 25-21 στο 12′. Έχοντας πλέον βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, η ελληνική ομάδα αύξησε κι άλλο το προβάδισμά της με τον Οριόλα να κάνει το 41-30 στο 18′ ενώ πήγε στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (47-37).

Η ΑΕΚ είχε απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια της Χάποελ να ροκανίσει τη [διαφορά ενώ βρήκε την ευκαιρία να αυξήσει κι άλλο το προβάδισμά της. Ο Μάιλς με βολές έκανε το σκορ 65-50 στο 26′ ενώ με το τρίποντο του Αμερικανού έκλεισε την τρίτη περίοδο με 70-58. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι συντηρώντας το προβάδισμά τους σταθερά σε διψήφια επίπεδα φτάνοντας το 88-71 με το κάρφωμα του Μίτσελ στο 38′ και εν τέλει στη νίκη με 94-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 13 (3), Μάντσεν 5 (1), Μάιλς 13 (3), Παπαδάκης, Γουίλιαμς 2, Γιάνκοβιτς 6, Κόνιαρης 9 (1), Λεμάρ 24 (3), Μίτσελ 14, Οριόλα 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1).

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Τζίκιτς): Κάρινγκτον 11 (1), Χάνκινς 3, Ράντολφ 28 (1), Βένε 8 (2), Γιάκοβ, Μπλέιζερ, Μπράουν 8, Κορνέλιους, Μέγερις 9 (2), Σεγκέβ 4, Σμιθ 7 (1).