BCL: Ήττα για το Περιστέρι από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ

Την ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 91-78 γνώρισε το Περιστέρι για το πρώτο ματς για τη φάση των «16» του Basketball Champions League, με την ισραηλινή ομάδα να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Το Περιστέρι πάλεψε κόντρα σε μια ομάδα που θεωρείται φαβορί ακόμα και για την κατάκτηση της διοργάνωσης και πλέον θα τα δώσει όλα στο δεύτερο παιχνίδι στο «Ανδρέας Παπανδρέου» την επόμενη Τετάρτη 11/3.

Για τους νικητές καλύτερος παίκτης αναδείχθηκε ο Τάσκον Τόμας με 16 πόντους. Από την άλλη, για την ομάδα των δυτικών προαστίων, ο Γιανίκ Μορέιρα πέτυχε 20 πόντους.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να μην μπορούν να ξεφύγουν. Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν δις με τρεις πόντους, 11-14 και 14-17 λίγο μετά αλλά η τελευταία λέξη του πρώτου δεκαλέπτου άνηκε στους γηπεδούχους Ισραηλίτες. Με σερί 11-0 η Χάποελ μετέτρεψε το -3 σε +8 για να έρθει ο Σκορδίλης να το σπάσει με μία εύστοχη βολή κάνοντας το 25-18 το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου φτάνοντας ως το +13, 41-28 με ένα τρίποντο του Ζάλμανσον την στιγμή που οι Περιστεριώτες δυσκολεύονταν να σκοράρουν. Την λύση έδωσε ο Χάτσερ ο οποίος με 11 αναπάντητους πόντους έφερε το Περιστέρι σε απόσταση αναπνοής (41-30) με 3 τρίποντα και ένα λέι-απ! Οι παίκτες του κόουτς Παπανικολόπουλου με τον Μορέιρα πρωτεργάτη παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής πηγαίνοντας στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 48-46.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τα ηνία (50-53 με καλάθι Βασιλόπουλου). Μακ, Μπράιμο και ένα τρίποντο του Λέβι στο φινάλε της τρίτης περιόδου έδωσαν μία διαφορά πέντε πόντων στους δευτεραθλητές Ισραήλ με 72-67.

Δύο σουτ των Χόλαντ και Μπράουν από τα 6.75 ανέβασαν στο ξεκίνημα του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου την διαφορά σε διψήφια τιμή, 78-67 αναγκάζοντας τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Ζώης Καράμπελας μείωσε στους 8, 82-74 αναγκάζοντας τον Oded Katas να πάρει με την σειρά του τάιμ άουτ. Οι Ισραηλίτες διαχειρίστηκαν άψογα την διαφορά στα εναπομείναντα λεπτά, δεν έδωσαν δικαίωμα ελπίδας στο Περιστέρι και έκαναν το 1-0 στην σειρά με τελικό σκορ το 91-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-46, 72-67, 91-78

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Κάτας): Μπράιμο 11 (1), Φελντέιν 15 (3), Χόλαντ 9 (3), Λέβι 3 (1), Μακ 15 (2), Μπλατ 2, Μπράουν 13 (1), Τέρι 5, Τόμας 16, Ζάλμανσον 2

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκρέι 9 (1), Χάτσερ 13 (4), Κέιν 13 (1), Μορέιρα 20, Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας 4, Μόουζες 1, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος 1