EuroCup: Ήττα για τον Προμηθέα στην παράταση

Ήττα του Προμηθέα Πάτρας από τη Μπούντουτσνοστ.

Την ήττα από τη Μπούντουτσνοστ γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας με 95-89 στην παράταση (81-81 κ.α.) για την 3η αγωνιστική του EuroCup και πήγαν στο 2-1.

Από τον Προμηθέα των 15 λαθών, των 9/31 τριποντων και της χαμένης μάχης των ριμπάουντ (35 έναντι 43), ξεχώρισε ο Τζόι Γιάνγκ με 20 πόντους, ενώ κορυφαίος των νικητών ήταν ο Φιλ Μπουθ με 18.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (26-23), ο Προμηθέας έχασε τη συνοχή του, η επίθεση του έγινε… προβληματική, απόρροια της αμυντικής προσπάθειας των γηπεδούχων και στο 20΄ έχασε την επαφή με την Μπούντουτσνοστ, η οποία πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (50-35).

Η αναποτελεσματική εικόνα του Προμηθέα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Αχαιούς να μην μπορούν να… αναπνεύσουν από τη διάρκεια των γηπεδούχων στην άμυνα και στο 27΄ να βρίσκονται στο -20 (67-47 στο 27′). Ωστόσο, ο Προμηθέας μάζεψε τα κομμάτια του και στον… επίλογο της αναμέτρησης απάντησε με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 29-12, γράφοντας το 81-81 και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Καταλυτική σε αυτό το διάστημα η ευστοχία του Προμηθέα από τα 6.75.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, ο Προμηθέας έχασε και πάλι την αμυντική διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να απαντούν με δικό τους επιμέρους σκορ 14-8 και να φτάνουν στη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81κ.α., 95-89 παρ.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 10 (2), Μπελ – Χέινς 16, Άτιτς 4, Μπουθ 18 (2), Καμπά 14, Λάζιτς, Γουάιτ 8, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 7, Ντρόμπνιακ 4, Πόποβιτς 8, Καμένιας 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Κάουαν 15 (2), Ντάνγκουμπιτς, Γιανγκ 20 (1), Κοντίτ 2, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 8, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης 10, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 11 (2).