BCL: Ήττα της ΑΕΚ από τη Χαποέλ Χολόν

Δεύτερη ευρωπαϊκή ήττα για την ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε από τη Χαποέλ Χολόν

H ΑΕΚ ηττήθηκε εκτός έδρας με  79-68 από την Χαποέλ Χολόν, για την 2η αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Η “Βασίλισσα” υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 12ο όμιλο, ενώ οι Ισραηλινοί πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους.

Εκτός του Ραντλ, με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν τον αγώνα οι Μπράντον Ράιτ (12π.) και Τζάστιν Τίλμαν (10π.), ενώ από τον Χαποέλ ξεχώρισε ο Σι Τζέι Χάρις με 19 πόντους.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τον αμυντικό και επιθετικό προσανατολισμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 23-12, με το οποίο βρέθηκαν στο -8 (46-38) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η άμυνα της ΑΕΚ κράτησε τους γηπεδούχους κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε περίοδο, αλλά με τον Τσέισον Ραντλ να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση (22π.), η Ένωση των 15 λαθών δεν κατάφερε να απειλήσει και μοιραία υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φάση των «16».

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Αμίτ Σερφ): Άρτζι 16 (4), Κρόφορντ 8 (1), Χάρις 19 (2), Μισγάβ 2, Βάνχουιν 9 (2), Ντόσον 5 (1), Χανόκι 3 (1), Σμιθ 17.

ΑΕΚ (Ηλίας Ζούρος): Αγραβάνης 3, Χόλινς 2, Κουζέλογλου 2, ΜακΡέι 9 (1), Νετζήπογλου 2, Καράμπελας 1, Νάιτ 12 (1), Μόργκαν 5, Ραντλ 22 (4), Τίλμαν 10.