BCL: Λύγισε τη Ντιζόν το Περιστέρι, όλα για όλα για την πρόκριση στη Γαλλία

Ισοφάρισε τη σειρά το Περιστέρι και πάει για την πρόκριση στη Γαλλία

Το Περιστέρι επικράτησε της Ντιζόν με 92-88 (81-81 κ.δ) εντός έδρας στην παράταση, στον δεύτερο αγώνα των Play In του Basketball Champions League κι έφερε σε απόλυτη ισορροπία τη σειρά με τη γαλλική ομάδα (1-1 στις νίκες).

Πλέον οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στη Γαλλία την ερχόμενη Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου, για το Game 3 της σειράς, με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τρομερό παιχνίδι από τον Φρανσίσκο που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους (4/8τρίπ.), 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, πολύ ουσιαστικοί και οι Ντένμον (16π.) Αγραβάνης (16π.), Μπιλάν (16π.) και Κασελάκης (13π.). Από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα «έγραψαν» οι Ντουκοτέ και ΜακΝτάφι, αλλά στο τέλος «μίλησε» το Περιστέρι.

Οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν διψήφιες διαφορές με τις οποίες έχαναν στο πρώτο μέρος, να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος και παρότι είδαν αυτή να χάνεται λόγω αστοχίας και λαθών στην κανονική περίοδο, να βγάλουν αντίδραση στην παράταση και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η γαλλική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μετά το 12-20 της πρώτης περιόδου, ξέφυγε και με 12-25 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. ωστόσο το Περιστέρι με ηγέτες τους Φρανσίσκο και Ντένμον βρήκε τρόπο να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά, αλλά και να προσπεράσει (32-31 στο 17′) με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 37-40.

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, στο δεύτερο ημίχρονο και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ. Κατάφεραν δε, με το τρίποντο του Ντένμον, να μπουν στο τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας έχοντας προβάδισμα 78-74. Ο Αμερικανός έκανε το 80-76 στα 34” με τους Γάλλους να έχουν 3/3 βολές (για το 80-79) και στη συνέχεια τον Μωραΐτη 1/2 (81-79). Ο Γουέαρ ισοφάρισε σε 81-81 στα 13”, όμως το Περιστέρι έκανε λάθος στην επόμενη κατοχή του, δίχως ωστόσο να το πληρώσει, με τη Ντιζόν να είναι άστοχη και το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Μπίλαν να δίνει ισχνό προβάδισμα (89-88) στα 41”. Στα 11” ο Φρανσίσκο έκανε το 90-88 και στη συνέχεια ο Ντένμον με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 92-88.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81, 92-88.

Περιστέρι (Σπανούλης): Ντένμον 16 (2), Φρανσίσκο 19 (4), Τζούστον 2, Κασελάκης 13 (3), Ραντάνοφ 5, Αγραβάνης 16 (1), Μπιλάν 16, Μωραΐτης 5, Περσίδης.

Ντιζόν (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 5 (1), Χόλστον 8 (2), Χρόβατ 18 (4), ΜακΝτάφι 20, Γουέαρ 12, Αλινγκέ 2, Ντουκοτέ 21 (5), Λουμ 2, Μόμπλι.