BCL: Νίκη και κορυφή στον όμιλο για τον ΠΑΟΚ

«Φρένο» στην αήττητη Χάποελ Ιερουσαλήμ έβαλε ο ΠΑΟΚ

Στο πρώτο του φετινό εντός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 79-77 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο PAOK Sports Arena, για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ με τη δεύτερη φετινή του νίκη, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-1 και παράλληλα «πάτησε» στην κορυφή του ομίλου του όπου ισοβαθμεί με τους Ισραηλινούς, αλλά έχει πλεονέκτημα λόγω της αποψινής του νίκη (79-77).

Για τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Κένταλ Σμιθ με 16π, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, ενώ για τους Ισραηλινούς ο κορυφαίος ήταν Λεβί Ράντολφ με 19π και 6 ασίστ.

O αγώνας:

Το παιχνίδι στην Πυλαία εξελίχθηκε σε… θρίλερ με τους Θεσσαλονικείς να μένουν όρθιοι στο φινάλε και να φτάνουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Ο ΠΑΟΚ παρότι άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι με ένα γρήγορο σερί 11-0 είδε τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν να και να μειώνουν στο σουτ (19-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Χάποελ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο οι παίκτες του Φώτη Τακιανού βρήκαν τις λύσεις να ανακτήσουν το προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-35.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και βρίσκοντας σκορ από μακρινή απόσταση ο ΠΑΟΚ έχτισε και πάλι διψήφια διαφορά που του επέτρεψε να ξεφύγει με 63-52 στο 11′.

Ωστόσο η Χάποελ με ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ροκάνισε τη διαφορά και πλησίασε στο σκορ (63-59), ενώ με τα τρίποντα των Σμιθ και Λέμαρ ισοφάρισε σε 69-69 στο 35′. Ο Χάρισον έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του (74-69) με την Χάποελ να βρίσκει και πάλι τρόπο να επιστρέψει και να ισοφαρίζει σε 75-75 ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Κένταλ με 3/3 βολές έκανε το 78-75 για τον ΠΑΟΚ στα 45” με τον Ζούσμαν να μειώνει στην επόμενη επίθεση σε 78-77. Με 14” να απομένουν η Χάποελ είχε την κατοχή μετά από τάιμ άουτ, όμως ο Ζμιθ αστόχησε σε τρίποντο με τον Σμιθ να κερδίζει το φάουλ στην εξέλιξη της φάσης και με 2/2 βολές να γράφει το τελικό 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 10 (2), Μαργαρίτης 8 (1), Σχλιζας 3 (1), Σμιθ 16 (2), Τσαϊρέλης 3, Άλστον 11 (1), Μπελιάουσκας 7 (1), Φρίντρικσον 9 (1), Χάρισον 7, Τσιακμάς 5 (1).

ΧΑΠΟΕΛ (Ντζίκιτς): Χάνκινς 6, Λεμάρ 10 (2), Ράντολφ 19 (1), Σμιθ 9 (1), Ζούσμαν 6 (1), Μπλέιζερ, Κάρινγκτον 8, Τσατσασβίλι, Τζόνσον 12 (1), Εντούρ 7.