BCL: Νίκη Περιστερίου επί της Μάλαγα και όλα για όλα με την Λιέτουβους

Το Περιστέρι νίκησε την Μάλαγα και θα διεκδικήσει στα play-in με μειονέκτημα έδρας την πρόκριση του στην επόμενη φάση του BCL.

Το Περιστέρι έκανε το χρέος του απέναντι στην Μάλαγα και νίκησε στην αυλαία των ομίλων του BCL με 76-73 την κυπελλούχο Ισπανίας σε μια αναμέτρηση χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον και πλέον θα διεκδικήσει μέσω των play-in  κόντρα στην Λιέτουβους Ρίτας την πρόκριση του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι καθ όλη τη διάρκεια της με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να βγάζει αμυντική ενέργεια στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάνει εν τέλει στην νίκη.

Ο Τόμπσον με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ τα έκανε όλα για το Περιστέρι τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.  Δίπλα στον Τόμπσον στάθηκαν επάξια και οι Γουίλιαμς και Ράγκλαντ με 10 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέγιτς – Μπαλντίνι – Στράουμπε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 46-47, 60-62, 76-73.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 4 (8 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Λαβ 16 (5/9 σουτ, 6/6 βολές), Πουλιανίτης, Γουίλιαμς 10 (2), Χουγκάζ 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ (0/3 σουτ), Ράγκλαντ 10 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 6 λάθη), Ρένφρο 5, Τόμπσον 22 (8/10 δίποντα, 6/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Κάρτερ 12 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντίαθ 3 (1/6 σουτ), Έτζιμ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καλινόσκι 8, Οσετκόφσκι 6 (1/11 σουτ, 4/4 βολές), Κράβις 6, Λίμα 6, Πέρι 16 (4/7 δίποντα, 8/9 βολές), Σεντ-Σουπερί 2, Σίμα 5 (0/4 δίποντα, 5/8 βολές).