BCL: Νίκησε και συνεχίζει πρώτος ο ΠΑΟΚ

Στο φινάλε κέρδισε τη Μπενφίκα και βλέπει πρόκριση ο ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα στην έδρα του της Μπενφίκα με 76-74 ωστόσο έφτασε τις τρεις νίκες στον όμιλό του στο Basket Champions League και συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση.

Ο «Δικέφαλος» πήρε το ματς αγχωτικά το φινάλε με τον Κένταλ Σμιθ, ο οποίος σκόραρε με βολές και δίποντο. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε συνολικά το παιχνίδι 13 πόντους , 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Καταλυτική για τους Θεσσαλονικείς ήταν η παρουσία του Λορίνας Μπελιάουσκας (20 πόντοι, με 4/7 τρίποντα), ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Μιχάλης Τσαϊρέλης (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντριου Χάρισον (13 πόντοι, 3 ασίστ). Κορυφαίος για την Μπενφίκα ήταν ο Ααρον Μπρουσάρντ (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Οι Θεσσαλονικείς δεν προκρίθηκαν ακόμη μαθηματικά, μιας και δεν κάλυψαν τη διαφορά από την ήττα τους στην Πορτογαλία, ωστόσο χρειάζονται μία νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια, ώστε να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στο τουρνουά Play in και παράλληλα να παλέψουν για την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αρχής γενομένης από το παιχνίδι με τη Χάποελ σε δύο εβδομάδες.

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι ήταν πολύ κακό καθώς οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 11-1 με τους γηπεδούχους να σκοράρουν το πρώτο τους εντός παιδιάς καλάθι έπειτα από πέντε λεπτά αγώνα. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 8 πόντων (14-22), το οποίο ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να ροκανίζει και με σερί 8-0 κατάφερε να μετατρέψει το 25-34 σε 33-34 δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα ολοκλήρωσε την ανατροπή του πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι (39-37).

Η Μπενφίκα κατάφερε να προσπεράσει και πάλι (46-49) στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως γρήγορα οι παίκτες του Φώτη Τακιανού αντέδρασαν και ανέκτησαν το προβάδισμα. Στη τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με 70-71 τρία λεπτά πριν από το τέλος. Ο Σμιθ που αναδείχθηκε σε καταλυτικό παράγοντα στο φινάλε, ισοφάρισε σε 71-71 στα 1’34” και στη συνέχεια στα 40” έδωσε προβάδισμα με 73-71. Οδηγήθηκε εκ νέου στις βολές στα 29” όπου με 1/2 έστειλε την ομάδα του στο +3 (74-71) για να ακολουθήσει καλή άμυνα για τον ΠΑΟΚ και βολές του Μπελιάουσκας για το 76-71 στα 17”. Το τελικό 76-74 έγραψε ο Μπουσάρ με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 55-52, 76-74.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Μπελιάουσκας 20 (4), Γκίλμορ 9 (1), Σχίζας, Σμιθ 13 (1), Τσαϊρέλης 15, Άλστον 3, Φρίντρικσον 3, Χάρισον 13 (1), Μαργαρίτης, Τσιακμάς.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Άλβες): Μπρουσάρ 20 (4), Κάρτερ 9, Ντάγκλας 12 (2), Γκόμες 11 (3), Σίλβα 8 (1), Αλμέιδα 2, Μπαρμπόσα, Μπεν Ρομντάν 2, Ντρέσελ 10 (2), Ρελβάο.