BCL: Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ κόντρα στη Νίμπουργκ και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Στα ημιτελικά του Basketball Champions League προκρίθηκε η ΑΕΚ που απέκλεισε τη Νίμπουργκ.

Στη δεύτερη ημέρα του Final-8 του Basketball Champions League, η ΑΕΚ αντιμετώπισε τη Νίμπουργκ, την οποία κέρδισε με 82-94, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο ξεκίνημα η Νίμπουργκ έδειξε να έχει τον έλεγχο κυρίως στο σκοράρισμα, όμως η εμπειρία της ΑΕΚ το άλλαξε αυτό αρκετά γρήγορα και με βελτίωση στην άμυνα αλλά και στο σκοράρισμα, βρέθηκε στο +5 στα μισά του αγώνα. Οι “κιτρινόμαυροι” στα μισά της τρίτης περιόδου αύξησε τη διαφορά στο +13 και πήρε το πάνω χέρι. Οι παίκτες του κόουτς Παπαθεοδώρου κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με την εμπειρία της κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο στον αγώνα και να πανηγυρίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Ματ Λοτζέσκι και Βλάντο Γιάνκοβιτς έχτισαν τις μεγάλες διαφορές στην τρίτη περίοδο, με τον Αμερικανό να σκοράρει 12 πόντους σε 15 λεπτά και τον έμπειρο περιφερειακό να βάζει τρία τρίποντα από την αριστερή γωνία, να παίζει σπουδαίες άμυνες και να γεμίζει κάθε γωνιά του παρκέ. Πολύ σημαντική ήταν ωστόσο και η συνεισφορά στο σκοράρισμα από τον Τάιρις Ράις με 12 πόντους, ενώ όπως πάντα ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν από τους βασικότερους κρίκους στο σκορ, πετυχαίνοντας 18.

Ο αγώνας

Η Νίμπουργκ ξεκίνησε τον αγώνα με ένα μικρό σερί 5-0, στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όπου η ΑΕΚ ήταν αρκετά άστοχη (2′). Ο Λάνγκφορντ με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο σταμάτησε το επιθετικό κρεσέντο της Νίμπουργκ και μείωσε σε 15-11 (5′). Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχη από το τρίποντο και ανέβασαν τη διαφορά στο +7 και το σκορ στο 18-11 (6′). Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 2-8 μείωσε στον πόντο και έκανε το 20-19 (9′). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε νικητές τους Τσέχους στο +2 και το σκορ στο 23-21.

Ο Ράις με τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ και διαμόρφωσε το 23-24 (11′). Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και με τρίποντο του Χρυσικόπουλου και καλάθι από τον Μορέιρα το σκορ έφτασε στο 28-31 (14′). Με δύο διαδοχικά δίποντα του Ματ Λοτζέσκι, η ΑΕΚ βρέθηκε στο +5, 30-35 (15′). Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή υπέρ της ΑΕΚ (+8), έπειτα από τρίποντο του Γκίκα, 30-38 (16′). Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό, έπειτα από δίποντο του Λάνγφορντ, 32-42 (18′). Οι Τσέχοι κατάφεραν με ένα μικρό σερί 5-0, να μειώσουν σε 37-42 (19′). Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ στο +5 και το σκορ στο 39-44.

Ο Γιάνκοβιτς συνέχισε την ευστοχία της ΑΕΚ και με τρίποντο έκανε το 43-50 (21′). Ο αγώνας συνέχισε να κυλάει στον ίδιο ρυθμό με το σκορ στο 48-54 (24′). Ο Λοτζέσκι με εύστοχο δίποντο από το πλάι διαμόρφωσε το 40-53 και έφτασε τη διαφορά στο +13 (26′). Οι Τσέχοι με καλύτερη άμυνα μείωσαν σε 56-65 και ξεκίνησαν να βάζουν δύσκολα στην ΑΕΚ (28′). Η Ένωση κατάφερε να κρατήσει τη διψήφια διαφορά και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 58-69.

Ο εξαιρετικός Χάντινγκ με ένα μακρινό τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ σε 63-72 (31′). Ο Ράις με ένα αψυχολόγητο τρίποντο από αρκετά μακριά, έκανε το 67-78 (33′). Ένα πολύ καθοριστικό τρίποντο πέτυχε ο Γιάνκοβιτς, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 11 και το σκορ στο 72-83 (36′). Ο Ματσιούλις με τρίποντο τελείωσε το ματς, με το σκορ να φτάνει στο 79-91 (38′). Το τελικό σκορ ήταν το 82-94, με την ΑΕΚ να παίρνει την πρόκριση στους ημιτελικούς του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-44, 58-69, 82-94

Νίμπουργκ (Αμιέλ): Ντάλτον 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρντινγκ 16 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρούμπαν 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Προύιτ 14 (1), Ρούπνικ 11 (1), Μπέντα 8 (2), Κριζ 4, Τούμα, Ζίμερμαν

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 18 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Ματσιούλις 7 (1), Ρογκαβόπουλος 4 (2/7 σουτ), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ), Ζήσης 2, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Μορέιρα 9 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράις 12 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίμπουρκ: 21/42 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 13/24 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/36 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 9/10 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη